Irak’a 8 Adet Bayraktar TB2 İhraç Edildiği İddia Edildi

Hollanda merkezli Scramble Dergisi’nde yer alan bilgilere göre Türkiye’nin Irak’a 8 adet Bayraktar TB2 S/İHA ihraç edildiği iddia edildi.

Dergide yer alan iddiaya göre Irak, Kasım 2021’de yapılan anlaşma ile Türkiye’den 8 adet Bayraktar TB2 S/İHA ve S/İHA’da kullanılmak üzere hassas güdümlü mühimmatlar ithal etti. Ayrıca Irak’ın 4 adet opsiyonunun olduğu bilgiside dergide yer aldı. (Bkz; Gezgin Füzesi)

13’ü aşkın ülkeye ihraç edildiği bilinen Bayraktar TB2’nin müşterilerinden birinin de Irak olduğu biliniyordu. Ancak Bayraktar TB2’nin geliştiricisi ve üreticisi konumunda olan Baykar firmasının Irak ile yaptığı anlaşmanın detayları hakkında herhangi bir resmi bilgi açıklanmadı. (Bkz; Hürjet Son Durum)

Irak Türk Savunma Sanayii Ürünleri İle Yakından İlgileniyor

irak a bayraktar tb2 t129 atak ve koral

Irak’ın, Bayraktar TB2 S/İHA’lar dışında birçok Türk savunma sanayii ürünü ile ilgilendiği bilinmekte. Bu ürünler arasında T129 Atak Helikopteri ve Koral Elektronik Harp Sistemi de yer almakta. (Bkz; 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketi)

28 Ağustos 2021 tarihinde El Şarkiye televizyon kanalının konuğu olan Irak Savunma Bakanı Cuma İnad Sadun, katıldığı programda Türkiye’den Bayraktar TB2 S/İHA satın aldıklarını ve 12 adet T129 Atak Helikopteri ile 6 adet Koral Elektronik Harp Sistemi satın alma niyetlerinin olduğunu belirtmişti. Daha önce IDEF 2021 fuarına da katılan Sadun’a birçok savunma sanayi projesi hakkında bilgiler verilmişti.

Türk S/İHA’ları İhracata Doymuyor

Sivil ve askeri operasyonlarda gösterdiği yüksek başarılar ile ihracat başarılarını ve taliplerini her geçen gün arttıran Türk S/İHA’ları, insansız hava aracı pazarında çok önemli bir konum elde etti. Geçtiğimiz günlerde Kırgızistan’a Bayraktar TB2 teslimatı gerçekleştirilirken, geçtiğimiz ay Anka’nın Kazakistan’a ihraç edildiği açıklanmıştı. (Bkz; Sar 9 Mete)

kirgizistan bayraktar tb2

Bayraktar TB2’nin 13, Anka’nın 2 ve Karayel Su S/İHA’nın en az 1 ülkeye, toplamda ise Türk S/İHA’larının 16 ülkeye ihraç edildiği resmi ağızlarca açıklanmıştır. Bu İHA’lara yakın gelecekte Aksungur ve Akıncı’nın, daha uzak gelecekte ise MİUS ve Göksungur gibi İHA’ların da katılması beklenmekte.

Türk S/İHA’ları savaş ortamındaki başarıları ile birçok ülkenin dikkatini üzerine çekip ihracat başarıları yakalarken, en az S/İHA’lar kadar önemli olan hassas güdümlü mühimmatlar (MAM-L, MAM-C vb.) ve çeşitli faydalı yükler de (ASELSAN CATS vb.), Türkiye’den S/İHA satın alan ülkelere ihraç edilmektedir.

Kaynak: Turan Oğuz (Twitter)

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*