İran ‘yeni’ balistik ve seyir füzesini tanıttı

İran uzun yıllardır savunma ve havacılık sektöründe özellikle füze teknolojilerine yatırım yapmaktadır. Bu yatırımların son örnekleri olan yeni balistik ve seyir füzesi ise yakın bir zamanda kamuoyuna duyruldu.

İran geliştirdiği ‘yeni’ balistik ve seyir füzesini  video konferansla tanıttı.

İran Savunma Bakanı Emir Hatami, başkent Tahran’da video konferans aracılığıyla 20 Ağustos 2020 günü düzenlenen törende uzun menzile sahip yeni balistik füze ve seyir füzesini tanıttı.

Emir Hatemi, devlet televizyonunda canlı verilen konuşmasında, “Kasım Süleymani adını verdiğimiz balistik füze bin 400 kilometre, Ebu Mehdi adını taşıyan seyir füzesi ise bin kilometreyi aşan bir menzile sahip” ifadelerinde bulundu.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis, ABD’nin 2020 Ocak ayında Bağdat havaalanında konvoylarını hedef alan saldırısıyla öldürülmüştü. Bu olay nedeniyle yeni balistik ve seyir füzesine bu isimler verildi.

İran’ın Yeni Seyir Füzesi Yeni Değilmiş

İran Savunma Bakanı Emir Hatami tarafından tanıtılan sözde yeni seyir füzesi Ebu Mehdi’nin 2 Şubat 2019 da basına tanıtılan Hoveyzeh seyir füzesi olduğu ortaya çıktı. İran Savunma Bakanlığı mevcut ‘geliştirilmiş’ bir sistemi yeni olarak kamuoyuna lanse etti. Mevcut sistemlerin isimlerinin değiştirilmesi yoluyla yeni, yerli sistem olarak kamuoyuna lanse edilmesi İran’da sıkça karşılaşılan bir durumdur.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hürremşehr-2 balistik füzenin testlerine dair yeni görüntüler paylaştı

İran Devrim Muhafızları Hava ve Uzay Kuvvetleri tarafından yayınlanan yeni video ile Hürremşehr-2 balistik füzesinin başarıyla test edildiği ifade edildi. İranlı kaynaklar, Hürremşehr balistik füzesinin üzerinden geliştirilen Hürremşehr-2 ile ordunun hassas vuruş kabiliyetinin artırıldığı aktarılıyor.

R-27 denizaltıdan ateşlenen balistik füze teknolojisi ile Hwasong-10 balistik füzesi üzerinden geliştirildiği ifade edilen Hürremşehr-2 balistik füzesinin 2000 km menzili olduğu iddia edilmektedir. Üç farklı tipte savaş başlığı taşıyabildiği aktarılan balistik füzenin 2 tonluk bir savaş başlığı taşıyabildiği iddia edilmektedir. 

İran geliştirdiği yeni savaş başlıklarını daha önce İran’ın yapımı Emad füzelerine ve Qadr ve Qiam balistik füzelerine entegre etmişti. Hürremşehr-2 balistik füzesine de yeni bir savaş başlığı entegre edildiği ifade edilmektedir.

Kaynak: Defence Turk

Önerilen Yazılar:

GEZGİN SEYİR FÜZESİ PROJESİ

AKBABA ANTİ-RADYASYON (ANTİ-RADAR) FÜZESİ (ROKETSAN AKBABA PROJESİ)

BORA FÜZESİ

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*