İSRAİL, TÜRKİYE İLE TAM DİPLOMATİK İLİŞKİLERİ YENİDEN TESİS ETMEK İSTİYOR

Middle East Eye (MEE) Haber Portalına konuşan üst düzey bir İsrailli yetkili: “Suriye’deki ortak çıkarlar ve Doğu Akdeniz’deki gaz kaynaklarının, iki ülkeyi bir araya getirmesi gerekmektedir. İsrail hükümeti, her iki ülkenin de büyükelçiler atamak suretiyle tam diplomatik ilişkiler kurmasından yanadır.” dedi.

türkiye israil

Türk sosyal medya kullanıcıları; bu hafta başında İsrail’in Türkiye ile, Libya ile yapılan anlaşmaya benzer bir şekilde, deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması imzalaması gerektiğini yoğun şekilde belirttiler.

Sonrasında İsrail resmi Twitter hesabının yaptığı “Türkiye ile olan diplomatik ilişkilerimizle gurur duyuyoruz. Gelecekte bağlarımızın daha da güçleneceğini umuyoruz. Türk takipçilerimizin tamamına sevgimizi sunuyoruz” paylaşımı dikkat çekti.

Uluslararası birçok gözlemci ise; İsrail’in bu hafta başında GKRY, Mısır, Fransa, Yunanistan ve BAE dışişleri bakanları tarafından imzalanan ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikasının eleştirildiği açıklamada yer almaması ve ayrıca bunu takip eden süreçte yapılan iyimser açıklamalar sebebiyle, İsrail’in ciddi bir politik değişim yaşadığını belirtiyorlar.

İsrail’li yetkili bu yorumlara karşı: “Şimdi aradığımız şey Türkiye ile tam diplomatik ilişki. Bunu tesis edemediğimiz sürece, birlikte başarabileceğimiz çok az şey var. Türkiye, çok büyük gerilimler yaşasa da Yunanistan ve BAE ile karşılıklı büyükelçi bulunduruyor. Buna benzer bir durumun İsrail ile de olmasını umuyoruz” açıklamasında bulundu.

Ankara’yı kınayan açıklamada İsrail’in yokluğu sorulduğunda ise: “Ülkem hiçbir zaman bu grubun bir parçası olmadı. Biz sadece Kahire merkezli Doğu Akdeniz Gaz Forumu üyesiyiz. Söz konusu Forum’un, biri Libya olmak üzere temelde iki önemli amacı bulunmaktadır. Net ifade etmemiz gerekirse, ‘Bu kavgada köpeğimiz yok ki olaya müdahil olalım’” dedi.

Yetkili, “Hizbullah, Türkiye’nin İdlib’deki askerlerine ve aynı zamanda Suriye’nin güneyindeki askerlerimize meydan okuyor. Bu, enerjinin yanı sıra her ikimizi ilgilendiren ortak bir diğer konu. Ankara ve İsrail, ilişkiler bozulmadan önce İsrail gazını Türkiye’ye getirecek bir anlaşmaya çok yakındı.

Küresel Savaşçı

Sanal Savunma

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*