İtalya yeni ana muharebe tankı geliştirmek için ortak arıyor

İtalya, modern bir ana muharebe tankı geliştirmek ve üretmek için yabancı ortaklar arıyor.

İtalya Savunma Bakanlığı, kara platformlarıyla ilgili bir proje üzerinde iş birliği yapma önerisiyle Polonya dahil bazı AB ülkeleriyle irtibat halinde. Milli Savunma Bakanlığı bu öneriyi analiz ediyor. İspanya’ya da teklif edildiği bildirilen İtalyan girişimi, Fransız-Alman ortaklığında bir rol kazanamamasından kaynaklanıyor. İki yıl süren tartışmalardan sonra, bu iki ülke projeyi yeni üyelere açmadan önce çalışır hale getirmek istiyor.

İtalya Savunma Bakan Yardımcısı Angelo Tofalo, İtalyan parlamenterlere, “Ortak bir Avrupa aracının iş birliğine dayalı olarak geliştirilmesini amaçlayan tutarlı bir proje önereceğimiz potansiyel ortaklar arıyoruz.” dedi. Tofalo, Fransız-Alman programının dışında tutulan Polonya ve İspanya ile alternatif bir girişim olasılığının masada olduğunu sözlerine eklerken, İsrail ile ikili bir program içerisinde olma ihtimalinin uzak olduğunu da belirtti.

İtalyanların hangi ülkelere yöneldiği bilinmiyor ancak İtalyan Istituto Affari Internazionali’den (Uluslararası İlişkiler Enstitüsü) uzmanlar, İtalya, Polonya ve İspanya arasındaki iş birliğinin yeni bir ana muharebe tankı geliştirmek için yeterli olabileceğine inanıyor.

Bu yılın Nisan ayında “Main Battle Tanks, Europe and the implications for Italy” adıyla yayınlanan bir raporda, İtalyan ordusunun bir Alman-Fransız tasarımını beklemeye mahkum olmadığı çünkü İspanya ve Polonya gibi zırhlı araç endüstrisine sahip ülkelerden oluşan bir konsorsiyum tarafından rekabetçi bir tank tasarımının başarıyla üstesinden gelinebileceği belirtildi.

italya ariete
Fransa-Almanya ortaklığında ‘EMBT’

Raporda “İtalya ve Polonya defalarca Alman-Fransız iş birliğine katılma talebinde bulundular ancak Paris ve Berlin bir prototip geliştirilinceye kadar bunu yalnızca iki taraflı tutmak istiyor. Bu nedenle İtalya, ordunun acil AMT ihtiyacını karşılamak ve bu sektörde makul bir teknolojik egemenlik düzeyini korumak için sınırlı sayıda seçenek arasından hızla seçim yapmak zorunda.” denildi.

Bu arada İtalya, Ariete tankını geliştirecek. Tofalo, parlamenterlere, Leonardo ve Iveco’nun IOC Konsorsiyumu’na ilk ihalenin verildiğini söyledi. 35 milyon avro değerinde önerilen bir yarı ömür modernizasyonu kapsamında üç işlevsel prototip talep ediliyor. Proje onaylandığında İtalyan Ordusunun 125 tankına uygulanacak. (defenceturk.net)

Ariete

Ariete, İtalyan ordusunun ana muharebe tankıdır. Iveco Fiat ve Oto Melara firmalarının ortak çalışması yeni ateş gücü, hareketlilik ve koruma özellikleri ile üretilmektedir.

Ariete tankı merkezleri Roma’da bulunan Iveco Fiat ve Oto Melara Syndicated firmaları tarafından dizayn edilmiş, üretilmiş ve denenmiştir.

Iveco’s Defence Vehicles Division aracın şase ve destek sistemlerinden, Oto Melara Syndicated ise taret ve ateş kontrol sisteminden sorumludur.

1995 yılından beri İtalya Ordusu tarafından kullanılmaktadır. Son üretilen tank 2002 yılında orduya teslim edilmiştir. 2005 yılında bu tanklar modüler zırh, otomatik yüklemeli 55 mm kalibrelik top ile yenilenmiştir.

Silahları

Ariete tankı diğer AMT’ler gibi birçok değişik koşulda düşmanla çatışabilmektedir. Sabit ya da hareketli hedeflere, gece veya gündüz süresince termal ve lazerli mesafe ölçerleri sayesinde her hava koşulunda saldırabilir.

Standart üç adet silah taşımaktadır:

  • Bir adet 120-mm ana top,
  • Bir adet 7.62-mm coaxial makinalı tüfek (mürettebat tarafından kullanılan) ve
  • Bir adet 7.62-mm uçaksavar silahı (komutan tarafından kullanılan).

Tankı ana silahı 44 kalibre’lik 120-mm ana topu Oto Melara tarafından üretilip satılmaktadır. Top yivsiz tasarımın yanı sıra yoğun atışlara dayanıklı bir yapıdadır. Bu top ile zırh delici, kinetik enerjili ve Yüksek patlayıcılı tanksavar mermisi (HEAT) atılabilir.

Mürettebat ve tank koruması

Tank çelik ile kompozit zırhın ortak kullanıldığı benzerleri İngiliz Challenger 2 ve Amerikalı M1 Abrams tanklarında kullanılan içeriği gizli bir zırh ile korunmaktadır. Tankın savunmasında harici havan topları bulunmaktadır. Bu havan topları elektronik olarak ateşlenen duman ya da chaff bombaları atabilir. Duman bombaları tankı termal ya da gözle görülmesini engellerken, chaff bombaları radar güdümlü füzelere karşı hedef şaşırtma işlevi görür.

Son olarak mürettebat Aero Sekur firması tarafından üretilen geliştirilmiş NBC sistemiyle korunmaktadır. Bu sistem mürettebatı belli bir süre nükleer, biyolojik ve kimyasal silahlara karşı korumaktadır.

Ateş kontrol ve hedef yakalama

Tankın ateş kontrol sistemi İtalyan üreticisi Galileo Avionica firmasına geçmiştir). Firma tankın TURMS ateş kontrol sistemini üretmektedir.

  • Komutana ait panoramik gece-gündüz görüş dürbünü
  • Silahçı için termal kamera ve laserli mesafe ölçer
  • Dijital ateş kontrol sistemi bulunan küçük bir bilgisayar

Ateş kontrol bilgisayarının en önemli özelliği meteorolojik ve fiziksel durumları ölçebilmesidir. Bu sayede havadaki rüzgâr hızını, nemi, ve dış hava şartlarını ölçen bilgisayar topa ateş için açıyı verebilmektedir.

Motor özellikleri

Ariete tankında Fiat’a ait 12 silindirli turbo şarjlı 1250 beygir gücünde motor kullanılmaktadır. Yürüyen aksam ise Alman otomotiv firması ZF ait 4 ileri ve 2 geri vitesten oluşan otomatik vites kutusudur. Tank %60’lık bir eğime tırmanabilir ve 1.25 metre derinlikteki suda ilerleyebilmektedir.

Tankın paletleri ise bir Alman firması olan Diehl Group tarafından üretilmektedir. (wikipedia.org)

Önerilen yazılar;

ASELSAN, FIRAT-M60 T PROJESİ İLE TANKLARIN YETENEKLERİNİ GELİŞTİRDİ

T-14 ARMATA TANKLARININ ÜRETİMİ BAŞLADI

FARKLI KONFİGÜRASYONLARI İLE TULPAR

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*