Jandarma’ya 8’inci T129 Atak Faz 2 teslim edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) taarruz helikopteri ihtiyacına karşılık olarak TUSAŞ tarafından üretilen T129 Atak Helikopterlerinden bir adedi daha, Faz 2 konfigürasyonu şeklinde Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edildi. Bu teslimat ile birlikte TUSAŞ toplam 66 adet T129 Atak Helikopteri teslimatı gerçekleştirmiş oldu.

T129 Atak envanteri genişliyor

T129 Atak Helikopteri Brezilya'da uçuşa hazırlanıyor.
T129 Atak Helikopteri Brezilya’da uçuşa hazırlanıyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından Jandarma Genel Komutanlığı’na bir adet daha T129 Atak Helikopterinin teslim edilmesi ile birlikte teslime edilen Atak Helikopteri sayısı 66’ya yükselmiş oldu. (Bkz; T129 Atak Helikopteri Fiyatı)

Bu helikopterlerin 54 adedi Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na (KKK), 8 adedi Jandarma Genel Komutanlığı’na (JGnK.), 3 adedi ise Emniyet Genel Müdürlüğü’ne (EGM) teslim edildi. Ancak Türk Kara Kuvvetleri envanterinde bulunan T129 Atak helikopterlerinden biri Zeytin Dalı Operasyonu sırasında düşmüştü. Bu nedenle teslimat sayısı 66’ya yükselirken envanterde bulunan T129 Atak Helikopteri sayısı 65’e yükselmiştir. (Kaynak: Abdullah Bekçi / Twitter)

Atak Helikopteri lisansı 2028’de son buluyor

t129 atak taarruz helikopteri tusas

TUSAŞ’ın, Agusta Westland (Leonardo) firmasının geliştirdiği Agusta A129 Mangusta helikopteri temel alınarak üretilmiştir. Silah, performans ve sensör kabiliyetleri Türkiye’nin isterlerinin gerisinde olan bu helikopterin motoru değiştirilmiş, sayısız yerli mühimmat entegre edilip milli sensör ve aviyonikler ile güncellenmiştir.

T129 Atak Helikopteri’nin Türkiye’ye teknik olarak sağladığı avantajlar bugün milli olarak T625 Gökbey Helikopteri’nin üretilmesine ve T629 Taarruz Helikopteri, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ve 10 Ton Sınıfı Genel Maksat Helikopteri gibi bir çok yeni ve gelişmiş helikopterin geliştirilmesine zemin hazırlamıştır.

Operasyonel olarak ise güvenlik güçlerinin terörle mücadelesine çok büyük bir katkı sunmuştur. Ayrıca Pakistan ve Filipinler’de girdiği ihaleleri de kazanmıştır.

t129 atak helikopteri fiyati birim maliyeti

Ancak yerlilik oranı çok yüksek olmasına ve hem operasyonel olarak hem de teknik olarak ülkemize çok büyük katkılar sunmasına rağmen T129 Atak Helikopteri milli bir helikopter değildir. Lisans süresi 2028 yılında bitecek olan T129 Atak’ın lisansının uzatılması beklenmemektedir.

2028 yılından sonra T129 Atak Helikopteri’nin yerini T629 Taarruz Helikopteri’nin alması planlanmaktadır. (Bkz; TUSAŞ’ın helikopter projeleri)

TEI-TS1400 Turboşaft Motoru

TUSAŞ Motor Sanayii (TEİ) tarafından milli olarak üretilen TEİ-TS1400 Turboşaft Motoru’nun Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ne (TUSAŞ) teslimatı 5 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilmişti. İlk etapta T625 Gökbey Helikopteri’nde kullanılacak olan TS-1400’ün gelecekte T129 Atak Helikopteri’nde de kullanılması bekleniyor.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*