Jandarma’ya 2 Yeni T129 Atak Teslimatı

Türkiye’nin savunma ve havacılıktaki öncü firmalarından Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), T.C. İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı’na iki yeni T129 Atak Helikopteri teslimatı gerçekleştirdi. 73’üncü ve 74’üncü T129 Atak Helikopterlerinin teslimat haberini Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir sosyal medya hesapları üzerinden paylaştı.

Yaptığı paylaşımda İsmail Demir, “Gökyüzündeki neferlerimize yenilerini eklemeye devam ediyoruz! Son olarak Jandarma Genel Komutanlığımıza T129 Atak Helikopterimizi teslim ettik.” ifadelerine yer verdi. (Bkz; T129 Atak Helikopteri Fiyatı)

Teslim Edilen Atak Helikopteri Sayısı 73’e Yükseldi

jandarmaya 2 yeni t129 atak helikopteri teslimati

T129 Atak Helikopterlerinin teslimatları devam ediyor. Jandarma Genel Komutanlığı’na yapılan son taarruz helikopteri teslimatı ile birlikte teslim edilen toplam T129 Atak sayısı 73 oldu. Envantere giren helikopterler seri üretim hattından çıkan 73’üncü ve 74’üncü T129 Atak Helikopterleri olmasına karşın daha önce düşen bir adet Atak Helikopteri nedeni ile Atak envanteri 73’e yükseldi.

T129 Atak Helikopterlerinin üretiminin 2028 yılı itibari ile tamamen bitmesi bekleniyor. (Bkz; TUSAŞ’ın helikopter projeleri)

T129 Atak Helikopteri

t129 atak helikopteri brezilya

Terörle mücadelenin en önemli kahramanları arasında yer alan T129 Atak Helikopteri, AgustaWestland firmasının Agusta A-129 Mangusta tipi helikopteri üzerinden geliştirilmiştir. T129 Atak Helikopteri milli bir savunma sanayii ürünü olmamasına karşın çok yüksek bir yerlilik oranına sahiptir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne terörle mücadele başta olmak üzere birçok konuda önemli kazanımlar sağlamış olan T129 Atak Helikopteri, savunma sanayii ekosistemi içinde kritik öneme sahip bir projedir. Birçok savunma ve havacılık firmamızın ürettiği gelişmiş sensörler, aviyonikler ve silahları bünyesinde bulunduran yerli taarruz helikopteri, savunma firmalarımızın kabiliyetlerinin artmasında önemli bir rol oynamıştır.

Türkiye’nin ilk kapsamlı helikopter projesi olarak günümüzde devam eden T-625 Gökbey Genel Maksat Helikopteri, T629 Taarruz Helikopter, Atak II (T-929 Taarruz Helikopteri) ve 10 Ton Sınıfı Genel Maksat Helikopteri için gereken birikimi TUSAŞ’a ve diğer savunma firmalarımıza kazandırmıştır. (Bkz; Hürjet Son Durum)

Lisansı 2028 yılında son bulacak olan T129 Atak Helikopteri’nin lisansının yenilenmemesi ve 2028 yılından sonra bir daha üretilmemesi bekleniyor. Envantere girdiği günden bu yana güvenlik güçlerine önemli hizmetler sunmuş olan T129 Atak Helikopterinin lisansının bitişi ile birlikte üretim T-629 Taarruz Helikopteri gibi diğer milli ürünlere kayacak.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*