Kabin memuru adayı başvuru ve mülakatlarda nelere dikkat etmeli?

Kabin memuru olma yolunda, hayaliniz olan kabin memurluğuna ilk adımı atacaksınız. Başvurunuzu yaptınız ve sizi görüşmeye davet ettiler. Ne yapmalı? Nasıl davranmalı? 

Görüşmeye giderken giyimine özen göster. Abartılı saç, makyaj, aksesuar, göze batan tarzlar tercih etme. Sade, zarif, medeni, özenli giyin. Giydiklerin temiz ve ütülü olsun. Saçların temiz, bakımlı ve özenle taranmış olsun. Eller temiz ve bakımlı olsun. Kızlar diz boyunda bir etek tercih etmeli; erkekler, eşofman veya kot pantolon giymemeli. Spor ayakkabı veya abartılı yüksek topuklu, platformlu ayakkabı giyme. Ayakkabılar temiz ve bakımlı olmalı. (Bkz; MİLLİ UÇAK GEMİSİ)

Temizliğe, ağız, cilt ve vücut bakımına dikkat et. Bilgi ve donanımın mükemmel olsa da, ter kokusu, ağız kokusu, yoğun sivilceli bakımsız bir cilt, kirli saçlar gibi negatif bir özellik, tek başına elenmene sebep olabilir.

kabin memuru host hostes

KİŞİLİK YAPISI

Kabin memuru mülakatlarında öncelikli olarak eğitim durumu ve yabancı lisan bilgisine bakılır. Adayların saygılı, uyumlu, kibar ve sıcak bir kişilik yapısına sahip olmaları tercih edilir. Belirlenen yaş sınırları ve boy/kilo oranlarına uygun olunması şarttır. Fiziksel anlamda güzel veya yakışıklı olmak avantaj olabilir, ancak öncelik veya olmazsa olmaz değildir. Önemli olan temiz, bakımlı ve özenli bir görünüm sergilemektir. (Bkz; U-2 KRİZİ)

Neden kabin memuru olmak istediğin sorulabilir. Cevabını hem Türkçe hem de İngilizce olarak hazırla. Havacılıkla ilgili sorulabilecek sorulara hazırlıklı olman çok önemli. Havacılık konusunda bilgini geliştir.Ulusal ve uluslararası havacılık kuruluşları, havacılık terminolojisi, havacılıkta tarihten günümüze gelişmeler, kabin memurlarının görevleri ve sorumlulukları gibi konularda bilgili olman seni her zaman diğer adaylardan bir adım öne taşıyacaktır.  

thy host hostes

Eğitimin, ailen, yaşadığın yer hakkında da sorular da gelebilir. Bunlara da cevapların hazır olmalı.

SAYGILI OLUN

Genel tavır ve davranışlar çok önemlidir. Bekleme esnasında diğer kabin memuru adayları ve havayolu çalışanları ile konuşma tarzın saygılı, davranışların ölçülü olmalıdır. Bulunduğun ortamın kurallarına uy, yüksek sesle konuşma, cep telefonunun sesini kısmayı unutma. Görüşmelere zamanında git, geç kalmak negatif bir izlenim yaratır. (Bkz; M-346: DALAMAN’DA BİR İSRAİL ASKERİ UÇAĞI!)

İstenilen başvuru evraklarını, eksiksiz ve düzenli bir şekilde götür.

türk hava yolları thy kabin memuru

Kokpit Aero / Pınar KÖKSAL

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*