Karadan karaya Atmaca Seyir Füzesi İDEF’te

ROKETSAN tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli gemisavar füzesi Atmaca’nın yeni bir varyantı ilk kez İDEF 2021’de görücüye çıktı. Kara hedeflerinden kara hedeflerine atılabilen yerli seyir füzesi Atmaca, deniz platformlarından da kara hedeflerine atılabilecek.

Contents

Kara Konuşlu Atmaca Seyir Füzesi

Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) için geliştirilen ve kara hedeflerinden diğer kara hedeflerine atılabilecek olan yerli seyir füzesi İDEF 2021’de ilk kez sergileniyor. Deniz platformlarından da kullanılabilecek olan Atmaca’nın kara varyantı, gemisavar varyantından farklı olarak IIR başlığa sahip olacak. (Bkz; ROKETSAN Atmaca Gemisavar Füzesi)

Bu sayede kara hedeflerine radara olabildiğince görünmeden çok hassas saldırı yapabilme kabiliyetine sahip olacağız.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın (KKK) seyir füzesi ihtiyacına binaen geliştirilen kara konuşlu Atmaca, 8×8 fırlatma aracına konuşlu olacak.

Atmaca’nın kara konuşlu varyantı 6 metre uzunluğa, 890 kilogram ağırlığa ve 250 kg harp başlığına sahip olacak. Atmaca Gemisavar Füzesinin menzili 250 km olarak açıklanırken kara konuşlu Atmaca’nın menzili ise 280 km olarak açıklandı. (Bkz; IDEF 2021 İÇİN BÜYÜK İDDİA | BORA 2, GEZGİN, SİPER …)

kara konuslu karadan karaya atmaca seyir fuzesi

Türk Kara Kuvvetleri’nin ilk seyir füzesi Atmaca

Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan birçok balistik füze ve topçu mühimmatı ile düşman hedeflerine hızlı bir şekilde saldırı gerçekleştirebilmekte ve bu sistemleri harekat ortamında başarı ile kullanmaktadır.

Örneğin 280+ km menzile ve 470 kg harp başlığına sahip olan ROKETSAN üretimi yerli balistik füze Bora, düşman hedeflerine karşı kullanılmış ve sahip olduğu harp başlığı sayesinde hedeflerine çok ciddi zararlar vermiştir.

Bora Füzesi, sahip olduğu yüksek menzili ile nokta atışı yapamamaktadır. Sahip olduğu harp başlığı ile çok geniş alanlarda etkili olmasına rağmen sapma değerinin fazla olması kuvvetinin zaman zaman daha hassas ve uzun menzilli füzelere ihtiyacı duymasına neden olmaktadır.

roketsan atmaca gemisavar fuzesi anti gemi fuzesi deniz kuvvetleri komutanligi dzkk

Bu noktada karadan karaya kullanılacak olan Atmaca, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 280 km’ye kadar ki hedeflere çok hassas saldırı yapabilme kabiliyeti kazandıracak. Atmaca, Türk Kara Kuvvetleri’nin envanterine dahil edeceği ilk seyir füzesi olacak.

Atmaca’nın kara konuşlu versiyonu deniz hedeflerinden kara hedeflerine karşı da kullanılabilecek.

Kaynak: SavunmaSanayiST, Yusuf Akbaba (Twitter)

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*