Katar’ın, Hisar HSS Tedarik Edeceği İddia Ediliyor

Tactical Report internet sitesinde yer alan bir habere göre Katar, Türkiye’nin önde gelen savunma sanayii şirketlerinden bir olan ASELSAN ile Hisar Hava Savunma Füze Sistemlerinin tedariki konusunda görüşme halinde.

Görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda Katar’ın, Türkiye’den, Hisar Hava Savunma Füze Sistemlerini tedarik edeceği iddia ediliyor. Ancak Hisar-A+ ve Hisar-O+ hava savunma füze sistemlerinden hangisinin tedarik edileceği veya iki sisteminde Katar’ın hedefinde olup olmadığı hakkında bir bilgi mevcut değil. (Bkz; HAVELSAN ile Thales, Endonezya OPV Projesinde Ortak Çalışacak.)

Hisar-A+ Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi

siper hava savunma sistemi hisar u gums hisar a hisar o hisar ahisar o

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) alçak irtifa hava savunma sistemi ihtiyacının yerli imkanlarla karşılanması amacı ile başlatılan Hisar-A projesinin daha ileri versiyonu olarak nitelendirebileceğimiz Hisar-A+ AİHSFS, güvenlik güçlerine teslim edilmiş durumda. (Bkz; HİSAR-A+ VE HİSAR-O+ PROJELERİNDE SON DURUM)

Projede ana yüklenici durumunda olan ASELSAN, Hisar-A+ hava savunma sisteminin elektronik bileşenlerini üretirken alt yüklenici konumunda olan ROKETSAN ise hava savunma füzelerini üretmektedir. Füzelerin net menzil ve irtifa bilgileri resmi makamlarca açıklanmamıştır.

Operasyonel konumda olan ve sahada aktif olarak kullanılan Hisar-A+ sistemi, 15 km azami füze menziline sahip olan Hisar-A AİHSFS’ye oranla daha uzun bir füze menziline ve daha yüksek bir irtifa değerine sahip olduğu tahmin edilmekte.

Hisar-O+ Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi

hisar o hava savunma sistemi orta irtifa fuze

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın (KKK) orta irtifa hava savunma füze sistemi (OİHSFS) ihtiyacına yönelik olarak yerli olarak geliştirilen Hisar-O+ OİHSFS’nin seri üretim süreci başlamıştır. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve ASELSAN-ROKETSAN iş ortaklığı arasında imzalanan sözleşme kapsamında Hisar-O+ teslimatlarının 2024 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. (Bkz; HİSAR-O+ HAVA SAVUNMA SİSTEMİ SERİ ÜRETİMDE)

Hisar-O+ Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi projesi kapsamında ROKETSAN tarafından üretilecek olan füzelerin net azami menzilleri hakkında resmi bir açıklama yapılmamış olsa da açık kaynaklarda füzenin etkili menzilinin 25+ km, etkili irtifa değerinin ise 10+ km olduğu bilgisi geçmektedir.

Hisar-O+ OİHSFS’de ASELSAN tarafından yerli imkanlarla üretilen Kalkan II 3 boyutlu orta irtifa radarı kullanılacaktır. X bant frekansında çalışan bu radar 120 km’de daha uzun bir menzile sahiptir.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*