Kırgızistan, Bayraktar TB2 SİHA’ları Teslim Aldı

Operasyonel başarılarının yanında ihracat başarıları ile de dikkatleri üzerine çeken Bayraktar TB2 SİHA’nın yeni müşterisi Kırgızistan oldu. Bayraktar TB2’lerini teslim alan Krıgizsitan, İHA’ları Tacikistan sınırında kullanmayı planlıyor.

Kırgızistan ordusu, Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçlarına ek olarak ROKETSAN üretimi MAM-C ve MAM-L hassas güdümlü mühimmatlarından da tedarik etti. Ayrıca Kırgızistan, Bayraktar TB2’de kullanmak üzere ASELSAN üretimi elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sensör sistemi CATS’i de tercih etti. (Bkz; Yerli AWACS için Fizibilete Çalışmaları Başladı.)

Türk SİHA’ları birçok coğrafyada, savaş ortamını operasyonel başarılar elde ederken ve birçok ülkenin tercihi olurken, Türk savunma sanayii ekosistemin en az insansız hava araçları kadar değerli olan ürünlerinin, faydalı yüklerinin ve sensörlerinin de ciddi ihracat başarıları yakalaması gözlerden kaçmadı. (Bkz; İlk Yerli İnsansız Hava Aracı)

bayraktar tb2

Türkiye’nin SİHA İhraç Ettiği Ülkelerin Sayısı Artıyor

Türkiye’nin SİHA İhraç Ettiği Ülkeler” haberimizde de yer verdiğimiz ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor. İnsansız hava aracı pazarında önemli bir yer edinen ve ürün çeşitliliğini her geçen gün artıran Türk savunma sanayii şirketlerinin yeni teslimatı Kırgızistan’a oldu.

Baykar firması tarafından üretilen Bayraktar TB2, TUSAŞ firması tarafından üretilen Anka ve Vestel Savunma firması tarafından üretilen Karayel SU İHA’ların en az 16 adet ülkeye ihraç edildiği bilinmekte. Pazarda bu denli büyük başarılar elde eden Türk İHA’ları ile ilgilendiği bilinen 10’dan fazla ülke mevcut. İlgili haberimizde de yer verdiğimiz üzere yeni üretilen Aksungur ve Bayraktar Akıncı gibi platformlarında önemli ihracat başarılar elde etmesi bekleniyor.

Bu sayede Türkiye’nin insansız hava aracı ihracatı gerçekleştirdiği ülkelerin listesi her geçen gün daha da genişliyor. (Bkz; Jet Motorlu İHA)

Bayraktar TB2, CATS, MAM-L ve MAM-C

kirgizistan bayraktar tb2

Baykar firması tarafından üretilen Bayraktar TB2 SİHA’nın teslimatı ile birlikte Kırgızistan, İHA’yı aktif olarak kullanmaya başladı. Bayraktar TB2’yi sınır bölgelerinde kullanmayı planlayan Kırgızistan, ayrıca ROKETSAN firması tarafından üretilen MAM-L ve MAM-C gibi hassas güdüme sahip mühimmatları ve ASELSAN üretimi CATS elektro-optik sensör sistemini de envanterine dahil etti. Kırgızistan bu alımlar için toplamda 33.4 milyon ABD Doları değerinde ödeme gerçekleştirdi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadir Caparov’da, teslim alınan Bayraktar TB2’leri inceledi. Caparov’a Bayraktar TB2’ler hakkında bilgi verildi.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*