Kodiak Series II: Düşük maliyetle çok iş

Tek motorlu, Amerikan Quest şirketinin ürünü Kodiak Series II uçakları Türkiye pazarına Altair Business Aviation şirketi ile girdi. Uygun fiyatı ile dikkat çeken turboprop motorlu uçak, saatlik 250-300 dolarlık uçuş işletme maliyetine sahip uçak, yolcu, ambulans, fotoğraf çekimi gibi görevlerine başarıyla yerine getirebilecek bir platform sunuyor. Amfibik modeli ile Kodiak Series II hem karaya hem de suya iniş kalkış gerçekleştirebiliyor.

YENİ TASARIM

Uçakla ilgili bilgi veren Altair Business Aviation yetkilileri Beril Koçkan ve Tuncel Günenç, imalatçı Quest’in 2001’de Idaho ABD’de kurulduğunu belirterek “Uçak ilk uçuşunu 2004’te yaptı. Tip sertifikasını 2009’da aldı. Hem Amerikan FAA hem de Avrupalı EASA’ya göre tek pilota sertifikalı tek uçak. Uçuş emniyeti olarak da Kodiak Series II, yüksek standartlara sahip.

FİYATI 2 MİLYON 150 BİN DOLARDAN BAŞLIYOR

Standart Uçak 2019 liste satış fiyatı 2 milyon 150 bin dolar. Bazı opsiyonlarla 2.5 – 3 milyon dolara kadar çıkabilmekte. Satın almalarda istenir ise, nihai fiyatın %85’i için 5 – 7 yıl süreli Amerikan EXIM Bank finansmanı da sağlanabilir” dedi.

Kodiak Series II

TEK PİLOT

FAA ve EASA’ya uygun ve Tek Pilota sertifikalı olan bu uçağın dizaynına “ 1 Pilot ve 1 Teknisyen ” ile uçurulabilsin amacıyla başlanmış, buna göre tasarlanmıştır. Bu uçak kırsal alanlarda dahil olmak üzere en kısa pistlerden kalkabilsin, en kısa pistlere inebilsin ve de Deniz-Göllerden operasyon yapabilsin prensibi esas alınarak tasarlanmıştır.
GARMİN G1000 Aviyonik sistemlerine sahip ilk uçaktır. Motoru P&W PT6A-34 modelidir. Bu model, PT-6 ailesinin en çok sayıda üretilen, yedek parça sıkıntısı olmayan, bakımı kolay ve en düşük bakım maliyetli motorudur. PT6A-34 turboprop motorunun 1963 yılından beri arıza oranı 333.000 saatte birdir. TBO’su 4000 saattir.

KODIAK SERIES II 

FAA ve EASA onaylı uçağın, Standart ve Amfibik olmak üzere iki ayrı modeli bulunmaktadır. İki ayrı model sayesinde çok farklı ve fazla sayıda kullanım alanları bulunmaktadır. Üretim izninin alındığı 2009 yılından itibaren bu yıl sonuna kadar 284 uçak teslim edilmiş olacaktır. KODIAK SERIES II rakiplerinin aksine, tanıtım broşüründe de görüleceği üzere, iş jetlerinin sahip olduğu birçok ileri düzey aviyonikler ile donatılmıştır. 

2018 yılından itibaren KODIAK SERIES II olarak üretilen uçaklar; üstün teknoloji içeren olağanüstü kanat tasarımları sayesinde, 3.3 tonluk maksimum kalkış ağırlığı ile neredeyse dünya rekoru sayılabilecek 285 metrelik normal, toprak ve çim pistlerden kalkış ve 233 metrelik pistlere iniş yapabilme özelliğine sahiptir. Amfibik tipi ise emniyetli olarak uygun şartlarda ( sertifikasyon sırasında en yüksek dalga boyu olan 43cm’e kadar dalgalı sularda ) deniz ve göllere iniş-kalkış yapabilmektedir. 

DÜŞÜK MALİYET

5.8 saatlik havada kalış süresine, yüksek hıza ve 1 pilot + 9 yolcu ( 1.6 ton faydalı yük ) taşıma kapasitesine sahiptir. Büyük bakım ( overhaul ) rezervleri de dahil, toplam 250 – 300 USD ( koltuk başı maliyet 0.39 USD ) gibi oldukça düşük saatlik uçuş işletme maliyetiyle, aşağıda belirtildiği gibi, ülkemizin çok farklı bölgelerinde, çok maksatlı olarak kullanılabilir. 

HANGİ GÖREVLERDE KULLANILABİLİR

Kodiak Series II

Turizm amaçlı hava taşımacılığı
Turistik Bölgelere çok düşük maliyetile günü birlik uçuş imkanı: Göbeklitepe, Kapadokya, Pamukkale, Kıbrıs, Rodos ve diğer Yunan Adalarına Ege ve Akdeniz bölgesindeki illerimizden uçuş imkanı

Karadeniz Yaylalarına, Baraj Göllerine ve yakın komşu ülkelerdeki Batum gibi illere, Sinop, Samsun, Giresun, Trabzon ve yeni açılacak Rize havaalanından uçuş imkanı.

Uluslararası ticaret yapan Madencilik firmalarımızın, Maden Yataklarına, Tesislerine yurt dışından gelen VIP Müşterilerini konforlu ortamda taşıma imkanı.

VIP / İş adamlarımızın yakın bölgelere çok düşük maliyetler ile uçuş imkanı
Hava Fotoğrafçılığı
Hafif Nakliye
Hava Ambulans / EMS
Paraşüt Atlama
Havadan Keşif, Geniş Alan Gözetleme, Deniz Kirletilmesini tespit ( Sintine )
Amfibik : Karadan – Deniz veya Göllere veya tam tersi uçuş imkanı

10 yıllık geliştirmelerden sonra meydana gelen KODIAK SERIES II, 2009’da üretim hattından çıkan KODIAK 100’den tamamen farklı yepyeni bir uçak olmuştur. Aviyonikler Garmin G1000 NXI SUITE olarak daha yüksek standarda yükseltilmiş, uçuş ekibinin IPad veya yeni nesil telefonlarda yapacağı Uçuş Planlarını daha uçağa binmeden Bluetooth irtibatı ile kesintisiz olarak uçağa göndermesi imkanı sağlanmıştır.

İniş ağırlığı artırılarak kalkış ağırlığı ile eşit hale getirilmiştir. Otopilot, Synthetic Vision Standart olarak ilave edilmiş, ADS-B dahil edilmiştir. Büyük uçaklarda bulunan RAS sisteminin benzeri Garmin Surface Watch sistemi ilave edilmiş, HSI Moving Map, MFD de VFR/IFR diyagramlar ve ilave edilen diğer üstün özellikleri ile 21’nci yüzyıl uçağıdır. 

Kodiak Series II

Teknik Özellikleri ; 

– Maksimum kalkış ağırlığı: 3,290kg 

– Taşıdığı yük: 1,601kg

– Sertifikalı maksimum irtifa: 25.000 feet

– Kalkış pist uzunluğu: 285m 

– İniş Pist Uzunluğu: 233m

– Seyir sürati: 183 Knot-saat

– Tipik Uçuş Profili: 175 Knot-saat (8,000 – 12,000ft)

– Menzil: 1,132nm /1822km 

– Kabin Genişliği/Yüksekliği: 1.37m/1.45m 

– Yolcu Kapasitesi: 1+9 / 2+8 

STALL ETMEK NEREDEYSE İMKANSIZ

Uçağın en önemli dizayn özelliklerinden biri de kanatlardır. R&D çalışmalarının %90’ı kanat konusunda yapılmıştır. İki kanat dizaynı ayrı çalışılmış ve tek kanat olarak birleştirilmiştir. Bu dizayn neredeyse KODIAK uçağının “stall” edilmesini imkansız bir uçak haline getirmiştir. Kanadın gövdeye yakın (inboard) kısmı “stall” olsa bile, uç tarafı (outboard) uçmaya devam edecektir. Stall durumunda “full aileron” kontrolu vardır. (Bkz; TÜRKİYE’NİN EN KRİTİK 25 SAVUNMA SANAYİ PROJELERİ)

Kaynak: Kokpit Aero

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*