METEKSAN Nazar DIRCM İDEF 2021’de

METEKSAN’ın yerli imkanlarla yönlendirilmiş kızılötesi karşı tedbir sistemi (DIRCM) İDEF 2021‘de sergileniyor. Nazar olarak bilinen lazer elektronik harp sistemi, elektro-optik ve kızılötesi arayıcı başlığa sahip füzelere karşı bulundukları sistemleri koruyacak.

Contents

Nazar DIRCM

nazar drcim idef 2021 meteksan
Görsel: Yusuf Akbaba (Twitter)

2016 yılında SSB ile METEKSAN arasında imzalanan sözleşme ile projesi başlayan NAZAR DIRCM, bağlı bulunduğu sistemi veya sistemleri düşmana ait seyir füzeleri gibi Elektro-Optik optik arayıcı başlığa veya kızılötesi IR ve IIR arayıcı başlıklara sahip tehditlerden korumayı hedefleyen, yerli bir lazer elektronik harp sistemidir. (Bkz; Karadan karaya Atmaca Seyir Füzesi İDEF’te)

Nazar bünyesinde bulunan ikaz alıcı ile düşmana ait füzeleri ve diğer sistemleri tespit edebilmekte ve lazerini hedefe yönelterek düşman arayıcı başlığına etkisizleştirmeyi hedeflemektedir.

Envanterdeki sistemlerin yaklaşık olarak iki katı menzile sahip olan Nazar lazer elektronik harp sistemi, füzeleri etkisizleştirmek konusunda düşük maliyetli bir çözüm olarak ön plana çıkıyor. (Bkz; TUSAŞ’ın helikopter projeleri)

Bu noktada Nazar’ın ilk aşaması olan kara konuşlu varyantı tamamlanmış durumda. Özellikle gemisavar füzelere karşı çok kritik öneme sahip olacak olan deniz konuşlu Nazar DIRCM için ise METEKSAN çalışmalara devam ediyor. Önümüzdeki aylarda kabul testlerinin başlaması planlanan deniz konuşlu Nazar DIRCM’in yıl sonuna kadar envantere gireceği düşünülüyor.

DRICM (Directional Infrared Counter Measures)

Türkçeye yönlendirilmiş kızılötesi karşı tedbir sistemi olarak çevirebileceğimiz DIRCM sistemi; deniz, hava ve kara konuşlu askeri platformlar ve sistemler için çok kritik öneme sahiptir. DRICM sistemleri karadaki, denizdeki veya havadaki hedefi etkisiz hale getirmeyi hedefleyen ısı güdümlü veya elektro-optik güdümlü arayıcı başlığa sahip olan füzelerin etkisiz hale getirilebilmesi için çok kritik öneme sahiptir.

Bu noktada hava savunma füzeleri, havadan havaya füzeler, seyir füzeleri, gemisavar füzeler, MANPADS füzeleri vb. füze sistemlerine karşı DIRCM sistemleri olmazsa olmazdır.

Flare vb. sistemlerinin günümüzde yetersiz kalması ve sensör teknolojilerinin her geçen gün gelişmesi sayesinde DIRCM sistemleri majör platformların vazgeçilmezi olmuştur.

İkaz alıcısı sayesinden tehditleri tespit eden DIRCM sistemleri, bünyesindeki kızılötesi lazeri hedefine yönlendirerek arayıcı başlığı etkisizleştirmektedir.

Çok az ülkenin geliştirebildiği bu teknolojiye Türkiye, METEKSAN’ın geliştirdiği Nazar DIRCM ile erişmiştir.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*