Mustafa Uri: Adanalı bir havacı

Adana Şakirpaşa Havalimanı’na hiç yolunuz düştü mü? Ben birkaç gün önce oradaydım. Bir özel güvenlik görevlisi hiç de yabancı gelmedi.

havacılık mustafa uri yamaç paraşütü

Havalimanları; heyecan, sevinç, ayrılık, buluşma, yolculuk, uğurlama, karşılama gibi pek çok değişik duygunun yaşandığı özel yerlerdir. O havalimanına bizi götüren neden her ne ise, ona odaklanırız. Çevremizde olan bitenler, diğer yolcular, çalışanlar, olağanüstü bir durum yoksa bizi pek ilgilendirmez. Oysa bizim dışımızda nice dünyalar yaşanır o mekânlarda… (Bkz; İRAN’IN DİRENÇ DOKTRİNİ VE BALİSTİK FÜZE TEHDİDİ)

Adana Şakirpaşa Havalimanı’na hiç yolunuz düştü mü? Ben birkaç gün önce oradaydım. Bir özel güvenlik görevlisi hiç de yabancı gelmedi. Kırklı yaşlarda olduğunu tahmin ettiğim sempatik tavırlı, güler yüzlü bu bey, X-Ray cihazına bavulunu ve bavulunun yanında pek çok eşyasını yükleme zorluğu çeken yaşlı bir adama hem yardım ediyor, hem de güler yüzü ve sohbeti  ile o yaşlı adamı rahatlatmaya çalışıyordu.

mustafa uri

ADANALI BİR GENÇ

Yıllar öncesine gittim. Türk Hava Kurumu (THK) İnönü Eğitim Merkezi, serbest paraşüt tekâmül öğrencisi, sempatik bir Adanalı genci anımsadım. Aynı sempatik tavırlar, aynı güler yüz. Ve inanılmaz hafızası geldi aklıma bu Adanalı gencin. Bir paraşüt öğretmeni sürücü belgesini yanına almadığı bir Eskişehir seyahatinde bu öğrencisi ile birlikteymiş.

Trafik kontrolünde sürücü belgesi yanında olmayınca, polislerinin “sürücü belgenizin numarasını anımsıyor musunuz?”  sorusunu sürücü belgesinin sahibi yanıtlayamamış. Sürücü belgesini tesadüfen bir kez gören bu öğrenci bir çırpıda o numarayı söyleyivermiş ve öğretmenini rahatlatmış. Bu olay yıllardır camiada bir efsane gibi anlatılır.

1972 Adana doğumlu. 1988 yılında THK’nın açmış olduğu paraşüt kurslarına katılarak havacılığa başlayan, Bu güne kadar 469 atlayış yapan, Serbest Paraşüt ‘’ D’’ Brövesi sahibi, 1997 yılında THK’nın açmış olduğu Yamaç Paraşütü Kursuna katılarak yamaç paraşütü single (tek kişi), Tandem (yolcu uçuşu) ve motorlu yamaç paraşütü sertifikalarını alan Her üç branşta da aktif olarak uçuşlarına devam eden, Model Uçak Rehber Öğretmeni, PPL hususi pilot lisansı sahibi Mustafa Uri’yi anımsamamın bir benzerlik ve tavır benzetme olmadığını göz göze gelince anladım.

TANIDIK ÇIKTI

Büyük bir sevinçle “ Abim” dedi. Hiç tereddüdü yoktu. O hafızasına güveniyordu. Sarmaş dolaş olduk. Bir çırpıda anlattı yaptıklarını. Havacılığı hâlâ devam ediyordu. 6-7  Nisan 2013 ‘de Denizli’de yapılan THK Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası birinci ayağında üçüncü olmuştu. Hem de 41 yaşında…

Yamaç Paraşütü Tandem (İkili Uçuş) ile görme engelliler, bedensel engelliler, talesemi hastaları, zihinsel engelliler, down sendromlular, şehit çocuklarını, korunmaya muhtaç çocuklar ve işitme engellileri gökyüzü ile tanıştırdığını anlattı. 16 yaşında tanıştığı havacılığı, aynı heyecanla hala yaşıyor ve çevresine havacılığı yaşatmaya çalışıyordu…

mustafa uri

İŞTE BAŞARILARI

2002 Türkiye Mesafe Takım 3.üncülüğü

2003 Türkiye Ferdi Genel Klasman 1.inciliği

2003 Türkiye Mesafe Takım 1.inciliği

2003 Türkiye Hedef Takım 1.inciliği

2004 Türkiye Ferdi Hedef 2.nciliği

2004 Türkiye Hedef Takım 3.üncülüğü

2004 Türkiye Mesafe Takım 3.üncülüğü

2006 Türkiye Ferdi Hedef 2.nciliği

2006 Türkiye Hedef Takım 1.inciliği

2007 Türkiye Ferdi Hedef 2.nciliği

2007 Türkiye Hedef Takım 2.nciliği

2008 Türkiye Ferdi Hedef 4.üncülüğü

2008 Türkiye Hedef Takım 3.üncülüğü

2009 Türkiye Ferdi Hedef 2.nciliği

2009 Türkiye Hedef Takım 2.nciliği

2009 Avrupa Test Şampiyonası Takım 2.nciliği

2010 Türkiye Ferdi Hedef 3.üncülüğü

2010 Türkiye Hedef Takım 2.nciliği

2011 Dünya kupası finali 9. uncluğu

2012 Türkiye Hedef Takım 1.inciliği, Ferdi Hedef 2.nciliği

2013 Türkiye 1 Ayak Hedef Takım 1.inciliği, Ferdi Hedef 3.üncülüğü derecelerine sahipti.

Hafızası da hâlâ pırıl pırıldı. Benim çoktan unuttuğum paraşüt başlangıç sertifika numaram dahil bütün havacılık lisanslarımın numaralarını tekrarlayarak beni bir kere daha şaşırttı.

Sevgili Mustafa Uri, dilerim gökyüzü sevdan, sonsuz mavi aşkın hiç azalmasın. Ülkemizde gençler havacılıkta senin kadar sebatkâr ve senin kadar güçlü hafızalara sahip olsun.

Kaynak: www.kokpit.aero / Talip Bölükbaşı

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*