Otokar’dan 2021’in ilk 6 ayında 1.9 milyar TL ciro

Türkiye’nin otomotiv ve savunma sanayii sektöründeki en önemli firmaları arasında olan Otokar, çok önemli bir başarıya imza attı. Özellikle Afrika ülkelerine ihraç ettiği zırhlı araçlar ile adından söz ettiren Otokar, 2021 yılının ilk 6 ayından 1.9 milyar Türk lirası gelir elde etti. (Bkz; Aksungur OGM’nin hizmetinde ormanlar için çalışıyor.)

Otokar pandemiye rağmen ihracatını ve cirosunu arttırdı

Covid-19 pandemisi bütün dünyanın ekonomik olarak da zor bir dönemden geçmesine neden olurken Otokar firması, bu zor koşullara rağmen büyümeye devam ediyor. Otokar 2021 yılının ilk 6 ayındaki cirosunu geçtiğimiz yılın ilk 6 ayındaki cirosuna göre %64 arttırmayı başardı. İhracat rakamları ise yine geçen yıla oranla %37 arttı.

2021 yılının ilk 6 ayında 1.9 milyar Türk lirası ciro elde eden otomotiv ve savunma sanayii devi Otokar’ın ilk 6 aydaki net karı ise 396.5 milyon Türk Lirası oldu. (Bkz; TUSAŞ yerlileştirme ile Türkiye’ye 500 milyon dolar kazandıracak)

Afrika ülkeleri başta olmak üzerek birçok ülkeye yaptığı irili ufaklı satışlarla sürekli gündeme gelen Otokar, küresel bir oyuncu olmayı hedefliyor.

otokar 2021 yilinin ilk 6 ayinda 1.9 milayar tl ciro elde etti

Otokar Genel Müdür Serdar Görgüç:

“Ticari ve askeri araçta geniş ürün gamımız, teknolojimiz, tasarım kabiliyetimiz ve müşteri ihtiyaçlarına uygun geliştirdiğimiz çözümlerle yurt içinde ve dışında her geçen dönem daha fazla tercih ediliyoruz. Yenilikçi ürün gamımız ve satış sonrası hizmetlerimizle başarılarımıza yenilerini ekliyoruz” dedi.

otokar ihracat

Otokar’ın AR-GE Faaliyetleri

Otokar geçtiğimiz 10 yıllık süreç dilimi içerisinde AR-GE faaliyetleri için yaptığı yatırımları artırmış ve cirosunun %8’ini araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ayırmıştır. Bu sayede 1.3 milyar Türk lirası değerinde AR-GE araştırması gerçekleştirmiştir.

Söz konusu AR-GE bütçesi ile geniş bir ürün yelpazesine sahip olmayı başaran Otokar, bu ürünlerin pazarlanması konusunda da iyi işler çıkarmaktadır.

Otokar

Otokar ticari araçlar ve savunma sanayii araçları üretiminde Türkiye’nin öncü firmalarından biridir. Koç Holding’e bağlı bir firma olan Otokar Sakarya’daki 552.000 m²’lik bir alana kurulu olan dev tesisinde, 2000’in üzerinde çalışanı ile faaliyet yürütmektedir.

Ticari olarak şehir içi taşımacılığında, nakliye ve lojistik alanında hafif kamyon ve otobüs gibi ürünler üretmekte; askeri olarak ise Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere birçok ülkenin silahlı kuvvetleri için tekerlekli ve paletli zırhlı araçlar üretmektedir. Fikri mülkiyet hakkı Otokar’a ait olan bu araçlar, Türk mühendislerce ve yerli sermaye ile özgün olarak geliştirilmektedir.

Ticari ve askeri başarıları Otokar, Türkiye’nin en önemli savunma sanayii ve otomotiv firmalarından biri konumundadır.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*