Polonya’daki F-16’larımız ilk görevlerini icraa etti

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’mıza ait 4 F-16 savaş uçağı NATO’nun “Baltık Hava Polisliği” görevi çerçevesinde Polonya’ya gitmişti. Söz konusu F-16’lar ilk görevleri olan “Çevre Tanıma Uçuşunu” gerçekleştirdi. Eylül sonuna kadar sürecek olan görev kapsamında, Malbork Hava Üssü’nde bulunan F-16’larımız “Geliştirilmiş Hava Polisliği” görevi icra edecek. (Bkz; F-22, F-35 VE SU-57 KARŞILAŞTIRMASI)

F-16’lardan “Çevre Tanıma Uçuşu”

Polonya’nı Malbork Hava Üssünde bulunan, 6. Ana Jet Üs Komutanlığımıza bağlı 4 adet F-16 savaş uçağı Geliştirilmiş Hava Polisliği kapsamında ilk görevleri olan Çevre Tanıma Uçuşu’nu gerçekleştirdi. Gelişmeyi Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşım ile duyurdu. (Bkz; İLK YERLİ İNSANSIZ HAVA ARACI)

MSB’nin sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşım:

Malbork/Polonya’da bulunan 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığına ait 4 adet F-16 uçağımız, Geliştirilmiş Hava Polisliği kapsamındaki ilk görevini “Çevre Tanıma Uçuşu” olarak icra etti. #MSB #TSK

f 16 nato gorevi polonya

NATO’nun Baltık Hava Polisliği Görevi ve Türkiye

NATO’nun Baltık Hava Polisliği kapsamında, geçtiğimiz hafta Hava Kuvvetleri Komutanlığı’mıza (HvKK) ait 4 adet F-16 (6. Ana Jet Üs Komutanlığı’na bağlı) Polonya’nın Malbork Hava Üssüne gitmişti. 80 kişilik askeri personelin ve 4 adet F-16’nın, Eylül 2021’de Türkiye’ye dönmesi bekleniyor. (Bkz; MİLLİ MUHARİP UÇAK (MMU) | TAI TF-X UÇAĞI)

2014 yılından bu yana 3’erli olarak yapılan bu görev kapsamında Türk F-16’ları, Litvanya’daki İspanyol savaş uçakları ve Estonya’daki İtalyan savaş uçakları bölgede birlikte görev icra edecek.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*