Rusya, Ukrayna Sınırına 92.000 Asker Yığdı

Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi Başkanlığı görevini yürüten Kiril Budanov Military Times’a açıklamalarda bulundu. Budanoov yaptığı açıklamalarda, edinilen bazı istihbarat bilgilerine göre, Rusya’nın 2022 yılında savaş başlatmaya hazırlandığını ve Ukrayna sınırına 92.000 asker yığdığını öne sürdü.

Rusya’nın Ocak ayı sonuna kadar büyük bir saldırıya hazırlandığını aktaran Budanov, saldırının Belarus üzerinden gerçekleşeceğini açıkladı. (Bkz; Ukrayna donanmasına ilk Bayraktar TB2 teslim edildi.)

Rusya Ukraynaya saldirmayi planliyor 92.000 asker yigdi

Rusya’nın Saldırı Planını ABD’li İstihbarat Kaynakları da Onayladı

Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi Başkanı Kiril Budanov, yaptığı açıklamalarda, edinilen istihbarat bilgilerinin Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı istihbarat kaynakları tarafından da doğrulandığı bilgisini aktardı.

Ukrayna sınırında 92.000’den fazla Rus askerinin bulunduğu bilgisini paylaşan Budanov, Rusya’nın hem karadan hem de havadan saldırmayı planladığını söyledi. Budanov ayrıca Ocak sonu veya Şubat başı gerçeklemesi planlanan saldırıda hem topçu birliklerin hem de zırhlı birliklerin rol alacağını söyledi.

2014’ten Daha Yıkıcı Olacak

Budanov’un açıklamalarına göre bu saldırı, 2104 yılında gerçekleşen ve 14.000 Ukraynalının ölümüne neden olan çatışmalardan çok daha kapsamlı ve yıkıcı olacak. (Bkz; Yerli AWACS için Fizibilete Çalışmaları Başladı.)

Rusya, Zapad 2021 tatbikatı sırasında paraşütçü birlikleri ile yaratabileceği tehlikeyi kanıtlamıştı. Rusya’nın avadan tek seferde 3500 adet özel harekatçıyı bırakabileceğine değinen Budanov, Rusya’nın aynı zamanda askeri kapasitesini de arttırdığını açıkladı.

Kırım’daki askeri varlığını geliştiren Rusya’nın, sınıra yakın bölgelere İskender Balistik Füzelerini de yerleştirdiğini açıklayan Budanov, olası saldırının, daha önce görülen her şeyden daha yıkıcı olduğunu belirtti.

Türkiye ve Ukrayna’nın Savunma Sanayii İşbirliği

bayraktar tb2 ukarayna donanmasina teslim edildi turki insansiz hava araci baykar

Savunma sanayii alanındaki en önemli ortaklarımızdan biri konumunda olan Ukrayna ile insansız hava araçları, savaş gemileri ve motorlar başta olmak üzere birçok konuda işbirliği mevcut.

Türkiye’den Bayraktar TB2 S/İHA’ları tedarik eden ve bu S/İHA’lar ile bazı ayrılıkçı gruplara başarılı saldırılar düzenleyen Ukrayna, aynı zamanda MİLGEM Korvetlerini de Türkiye’den ithal etmiş durumda.

Bunun yanında Türkiye ise Ukrayna’dan Bayraktar Akıncı ve Bayraktar MİUS gibi bazı insansız hava araçlarının motorlarını tedarik ediyor. Ayrıca Türkiye’nin en önemli füze projeleri arasında yer alan Gezgin Seyir Füzesi için de AI-35 turbojet motorunu tedarik edeceğimiz, Ukrayna basını tarafından iddia edilmişti.

gezgin

Libya’da kullanmak üzere tedarik ettiğimiz S-125 Hava Savunma Sistemleri ile P-180U ve MARS-L radarlarının ithalatı da Ukrayna ile Türkiye arasındaki işbirliğine örnek olarak gösterilebilir. (Bkz; Fazıl Altay ile Gündem Üzerine Söyleşi | F-16 Alımı, MİUS…)

İki ülkenin savunma firmaları tarafından ortak olarak kurulun Black Sea Shield şirketi ise işbirliğinin en bariz örneklerinden biri konumunda. Ukrayna ve Türkiye tarafından yapılan açıklamalar ise bu işbirliğinin devam edeceği ve gelecekte birçok ortak şirketin kurulacağına ve birçok ortak savunma projesinin başlatılacağına işaret ediyor.

Önerilen İçerik; Katar’ın, Hisar HSS Tedarik Edeceği İddia Ediliyor.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*