Savunma ve Havacılık ihracatı 2021’de artmaya devam ediyor

1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın ve hem harekat öncesi hem de harekat sonrası dönemin Türkiye’ye sağladığı en önemli kazanımlar arasında savunma ve havacılık sektörünün temellerinin atılmış olması yer alıyor.

savunma ve havacılık sektörü 2021 yılı ihracat rakamları

Bu dönemde kurulan firmalar, açılan fakülteler ve yapılan çalışmalar; Türk savunma ve havacılık sektörü için 21. yüzyılda ciddi bir ekosistemin ve altyapının oluşturulması noktasında büyük bir önem arz etmektedir. (Bkz; Gökhan Füzesi önce F-16’da sonra MMU’da kullanılacak)

Temelleri Kıbrıs Barış Harekatı döneminde atılan ve 21. yüzyılda ciddi bir sıçrama yaşayan Türk savunma ve havacılık sektörü, bugün iç pazarda olduğu kadar dış pazarda da aktif durumdadır.

2021 Yılı Savunma ve Havacılık Sektörü İhracat Rakamları

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) yayınladığı verilere göre 2021 yılının Ağustos ayından toplam 284.722.000 dolar değerinde ihracat gerçekleştiren savunma ve havacılık sektörü, geçen yılın aynı ayına oranla %61’lik bir yükseliş yaşamıştır. (Bkz; Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF) 2023’ten beklentiler)

devam eden turk savunma sanayi projeleri fuze gemi ucak motor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre 2021 yılının ilk 8 aylık süreç diliminde ise sektör 1.857.123.000 dolarlık ihracat gerçekleştirmiş ve geçen yılın aynı dönemine oranla %50’lik bir artış gerçekleştirmiştir. Söz konusu ihracat rakamları Covid-19 Pandemisinin olmadığı, 2019 yılı ilk 8 ayının ihracat rakamlarına göre %11 daha yüksektir.

Geçtiğimiz yıl Covid-19 Pandemisinin etkisi ile düşen ihracatın bu yıl pandemi öncesi döneme oranla daha yüksek olması dikkat çekiyor. (Bkz; RAM muadili Levent Sungur varyantı yeni bir füze kullanacak)

İhracat yapılan ülkeler

Amerika Birleşik Devletleri her iki dönemde de en çok ihracat yaptığımız ülke iken Almanya ve Fransa gibi NATO ülkeleri de iki dönemde de en çok ihracat yaptığımız ülkeler arasında.

Ayrıca Anka İHA’nın ilk kullanıcısı olacak olan Tunus, Etiyopya ve özellikle Karabağ’ın işgalden kurtarılması sürecinde İHA’larımızı sık sık kullanan kardeş ülke Azerbaycan en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, savunma ve havacılık sektörünün Ağustos ayında ve 2021 yılının ilk 8 ayında en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler şu şekilde:

2021 yılı Ağustos ayında en çok ihracat yapılan 10 ülke

 1. ABD
 2. Etiyopya
 3. Fransa
 4. Tunus
 5. Fas
 6. Almanya
 7. Çin
 8. Hindistan
 9. Birleşik Krallık
 10. Azerbaycan
som ve atmaca fuzelerin ktj 3200 turbojet motor

2021 yılının ilk 8 ayılık süreç diliminde en çok ihracat yapılan 10 ülke

 1. ABD
 2. Azerbaycan
 3. BAE
 4. Almanya
 5. Ukrayna
 6. Bangladeş
 7. Fransa
 8. Tunus
 9. Etiyopya
 10. Türkmenistan

Kaynak: Turan Oğuz (Twitter), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*