STM’den 60’lık şarjör | 60’lı Yüksek Kapasiteli Şarjör

Dünyadaki iki gelişmiş ülke için üretilmekte olan 60’lı Yüksek Kapasiteli Şarjör güvenlik güçlerimizin hizmetine sunuldu. Sevindiren haberi Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, resmi sosyal medya hesapları üzerinden duyurdu. (Bkz; GEZGİN SEYİR FÜZESİ PROJESİ)

Contents

Kara Birliklerinin 60’lı Şarjör İhtiyacı

turk askeri kara kuvvetleri komutanligi 60lik sarjor
STM tarafından geliştirilen 60’lı şarjör

Bir sıcak çatışma sırasında, karadaki birlikler için en kritik anlardan birisi ilk temas anıdır. Söz konusu ilk temas anında kara birlikleri maksimum ateş gücüne ihtiyaç duyarlar. (Bkz; IDEF 2021 İÇİN BÜYÜK İDDİA | BORA 2, GEZGİN, SİPER …)

Bu noktada standart olarak kullanılmakta olan 56×45 mm şarjörlerin 30 adetlik mermi kapasitesi sıcak çatışma sırasında kara birlikleri için yetersiz kalmaktadır. (Bkz; AKBABA ANTİ-RADYASYON FÜZESİ (ROKETSAN AKBABA))

Çünkü ateş gücünün en kritik olduğu ilk temas anında 30 adet mermi hızlı ir şekilde bitmekte ve ikinci şarjöre geçilmektedir. Bu noktada ikinci şarjöre geçişin olabildiğince hızlı olması gerekmekte ve söz konusu şarjör değiştirme sürecinin kısaltılması için uzun süren, çok ciddi eğitimler verilmektedir. Ancak bu yöntem bir miktar zaman kaybı yaşanmasının önüne geçememektedir.

Ayrıca alternatif bir çözüm olarak şarjörler birbirine tutturulabilecek olsa da, bu yöntemde de bir takım zaman kayıpları yaşanmaktadır.

60’lı Yüksek Kapasiteli Şarjörü

stm ve ismail demirin twitter paylasimi yuksek kapasiteli sarjor 60li
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in ve STM’nin resmi Twitter hesaplarından yaptıkları paylaşımlar

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), her ihtiyacı en küçük ayrıntısına kadar incelenmekte ve gerekli çözümler Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ilgili firmalar tarafından üretilmektedir.

Bunun son örneği ise 60’lı Yüksek Kapasiteli Şarjör projesi olmuştur. Kara birliklerinin ilk temas anında, düşük kapasiteli 30’lu şarjörler ile yaşadığı problemleri gidermek üzere Savunma Teknolojileri ve Mühendislik Ticaret A.Ş. tarafından 60’lı şarjör geliştirilmiştir.

Dünyadaki iki gelişmiş ordu tarafından kullanılmakta olan 60’lık şarjör, güvenlik güçlerine teslim edilmiştir.

Avantajları ve dezavantajları bulunan, söz konusu 60’lık şarjör, 6 farklı tipteki silahta kullanılabilmekte ve zaman kaybını azaltarak kesintisiz atış imkanı sunmaktadır.

stm 60li yuksek kapasiteli sarjoru 60lik sarjor savunma sanayii baskanligi ssb
6 farklı silahta kullanılan 60’lı şarjör

60 mermi kapasiteli şarjörün kullanılabileceği silahlar:

  • MPT-55
  • KCR-556
  • SIG-516
  • M4
  • M16
  • AR-15

Her çeşit zorlu koşula dayanıklı olan malzemeye sahip olan 60’lık şarjör, kalan mermi sayısının kontrol edilebilmesine de imkan tanımaktadır.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*