STM’nin F-515 TCG İstanbul hedefi %75 yerlilik oranı

MİLGEM (Milli Gemi) projesi kapsamında STM ana yükleniciliği ile üretilen, İstif Sınıfı Fırkateynlerin ilki olan F-515 TCG İstanbul’un yerlilik oranının en az %75 olması hedefleniyor.

F-515 TCG İstanbul İçin Hedef %75 Yerlilik Oranı

MİLGEM Ada Sınıfı Korvetlerde %70’in üzerinde yerlilik oranını yakalamayı başaran Türk Savunma Sanayii, gelişen savunma ekosisteminin verimini İ Sınıfı Fırkateynlerde de alacak. Bu kapsamda üretilecek olan ilk yerli ve milli fırkteynin %75’in üzerinde yerlilik oranına sahip olması hedefleniyor. (Bkz; ROKETSAN Atmaca Gemisavar Füzesi)

istif sinifi firkateyn projesi

Bu kapsamda birçok sensör, aviyonik ve silah sistemi savunma ve havacılık firmalarımız tarafından üretilmekte.

Son yıllarda ciddi artış gösteren, Türkiye’ye yönelik askeri ürün ambargolar dolayısı ile yerlileştirmelerde de çok ciddi artışlar söz konusu.

Örnek olarak ABD’den tedarik edilmesi planlanan dikey atım sistemleri ROKETSAN tarafından yerlileştirilmektedir. Teslimatları 2023 yılında yapılacak olan Milli Dikey Atım Sistemi’nin (MİLDAS) takvimi ile F-515 TCG İstanbul’un takvimi örtüşmektedir.

Yani ABD’den alınması planlanan MK-41 VLS sistemlerinin yerine TCG İstanbul’da MİLDAS kullanılacaktır. (Bkz; TCG Trakya için çalışmalar devam ediyor)

Bu noktada gemide kullanılacak olan füzeler mühimmatların, yakın hava savunma sistemlerinin, radarların, sensör ve aviyoniklerin, baş topun, sonarın, dikey atım sistemlerinin yerli olarak üretileceği bilinmektedir. Ayrıca geminin savaş yönetim sistemi olacak olan Genesis Advent yazılımı da Türk mühendisler tarafından yerli olarak kodlanmıştır.

stmnin i sinifi firkateyn paylasimi twitter f 515 tcg istanbul istif
STM’nin Twitter’da paylaştığı anket

İstif Sınıfı Genel Maksat Fırkateyni Projesi

STM’nin ana yüklenicisi olduğu İstif Sınıfı Genel Maksat Fırkateyni, MİLGEM Ada Sınıfı Korvetlerin sahip olduğu gelişmiş denizaltı savunma harbi yeteneklerine ek oalrak daha gelişmiş su üstü savunma harbi ve hava savunma harbi yeteneklerine sahip olan gelişmiş ve modern bir fırkateyndir.

Radar izi olabildiğince düşürülmüş olan İ Sınıfı Fırkateynler stealth tasarıma sahiptir.

Stealth tasarımına ek olarak sahip olduğu yüksek manevra kabiliyeti, gelişmiş yerli AESA Radarı, dikey atım sistemleri, gelişmiş savaş yönetim sistemi, üstün elektronik harp kabiliyetleri, taşıyacağı yerli ve modern füzeler, (Atmaca, Siper, Gezgin (!), G-40/60), torpido aldatıcı sistemleri, radarları ve yerli yakın hava savunma sistemleri ile İstif Sınıfı Fırkateynler, Doğu Akdeniz’de ve Mavi Vatan’ın diğer bölgelerinde çok ciddi bir güç çarpanı olacaktır.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*