T-14 Armata tanklarının üretimi başladı

Rusya Endüstri ve Ticaret Bakanı T-14 Armata tanklarını ihracata açacaklarını da açıkladı.

Rusya Endüstri ve Ticaret Bakanı Denis Manturov Tass Haber Ajansına yaptığı açıklamada tank ve muharebe araçları üretiminin Rusya Savunma Bakanlığının bir kaç yıl önce kontrat altına aldığı “Armata muharebe platformu” bağlamında yapıldığını belirtti.

Zırhlı muharebe araçlarının üretimine başlanılıp başlanılmadığı hakkındaki soruya bakan “Evet üretim aşamasındayız” diyerek cevap verdi.

Rusya Federasyonu Savunma Bakan Yardımcısı Alexei Krivoruchko Ağustos 2018’de 132 adet T-14 tank ve T-15 zırhlı muharebe aracının “Armata muharebe platformu” altında kontrata bağlandığını bildirmişti. Kontratın hangi tarihte imza altına alındığı ise açıklanmamıştı. Seri üretimle imal edilecek Armata tanklarının Rus Ordusuna teslimatına henüz başlanılmadı. Endüstri ve Ticaret Bakanı Manturov Nisan 2020’de orduya ilk Armata tank teslimatının 2021 yılında yapılacağını açıklamıştı.

Armata ağır paletli muharebe platformu

T-14 Armata

Armata ağır paletli platformu, bir ana muharebe tankı geliştirmek üzere temel işlevi görürken, bir zırhlı muharebe aracı, bir zırhlı personel taşıyıcı ve diğer zırhlı araçların da geliştirilmesini öngörüyor.

Armata platformu kapsamında ilk T-14 tankı 9 Mayıs 2015 tarihinde Kızıl Meydanda yapılan Zafer Günü gösterilerinde halk önüne çıkmıştı. Bu yeni muharebe aracı tamamen dijitalize edilmiş ekipmanlarla, bir insansız taret (döner kule) ve mürettebat için zırhla izole edilmiş bir kapsülden oluşuyor. 

Rusya Federasyonu’nun silah satış firması Rosoboronexport T-14 tankı ve T-15 zırhlı muharebe aracının Ağustos ayında yapılacak olan Army-2020 uluslararası silah şovunda potansiyel alıcı ülkelere gösterileceğini açıklamıştı.

Motor ve termal görüntüleme sistemlerindeki problemler giderildi

Bakan Manturov T-14 Armata tankı motor ve termal görüntüleme sistemlerindeki problemlerin geliştiriciler tarafından çözüldüğünü söyledi. “Evet, motor ve termal görüntüleme sistemlerindeki problemler giderildi. Motor dizayn aşamasında belirlenen performans parametreleri ve teknik karakteristikleri karşılıyor. Termal görüntüleyiciler de ithal edilmek yerine Shvabe holding tarafından tamamen yerli olarak üretildi.” dedi. 

Bakan ayrıca Armata platformunun ordu içindeki testlerinin de planlandığı şekilde ilerlediğini belirtti. 

Rusya Federasyonu Armata sisteminin ihraç planını da hazırlıyor. Bakan Manturov Armata üzerine yabancı müşterilerle 2021 yılında çalışmaya başlanılacağını ve şimdiden bir kaç erken sipariş talebinin alındığını açıklamıştı. Armata tankı daha önce Suriye’de sahada da test edildi.

Kaynak: defenceturk.net

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*