T129 Atak Helikopteri Fiyatı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve Agusta Westland (yeni adı Leonardo) firmaları ortaklığı ile üretilen T-129 Atak helikopteri başarısını sahada birçok kez ispat etmiş, gelişmiş bir havacılık platformudur. Dolayısı ile bu platform hakkında merak edilen bazı konular mevcut. Mesela T129 Atak Helikopteri fiyatı hakkında birçok soru işareti mevcut. Bu yazı ile kafanızdaki bu soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

t129 atak helikopteri fiyati birim maliyeti

Konu Türkiye’de üretilen savunma sanayii ürünleri olduğunda, savunma ve havacılık meraklıları genel olarak bu platformların birim maliyetlerini de merak etmekte. Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve savunma firmaları genellikle bu tarz bilgileri kamuoyu ile paylaşmamaktadır. Dolayısı ile “T129 Atak Helikopteri fiyatı nedir?” gibi sorular cevapsız kalmaktadır. (Bkz; CEZERİ UÇAN ARABA)

Ancak bu T129 Atak Helikopteri fiyatını hesaplayamayacağımız anlamına gelmiyor. Özellikle Türkiye’nin yaptığı ihracat sözleşmeleri üzerinden aşağı yukarı fikir yürütülebilir.

Atak Helikopter Fiyatı

t129 atak helikopteri

Türk Silahlı Kuvvetleri ve TUSAŞ, T129 Atak Helikopteri fiyatı hakkında hiçbir veri paylaşmamış olmasına rağmen kamuoyunda bazı bilgiler mevcut. Ayrıca yapılan ihracat sözleşmeleri üzerinden de bir takım fikirler yürütmek mevcut.

T129 Atak Helikopteri Fiyatı Hakkında Kamuoyu Ne Diyor?

Öncellikle Wikipedia verileri ile başlayalım. Wikipedia Türkiye’ye göre programın toplam maliyeti 3.247.274,306 dolardır. Ancak Wikipedia Türkiye’de birim maliyet hakkında bir bilgi geçmemektedir. Wikipedia Fransa’da ise T129 Atak Helikopteri fiyatının 50 milyon dolar olduğu aktarılmaktadır.

Ancak konu savunma sanayii ve havacılık sektörleri olduğunda Wikipedia’nın ne kadar güvenilir bir kaynak olduğu tartışılır. Wikipedia Türkiye’de bile bir takım hatlar mevcut olabiliyorken Fransa’ya güvenmek pek mantıklı değil.

T129 Atak Helikopteri İhracatlarına Göre Birim Maliyet Ne Kadar?

Türkiye’nin Pakistan ve Filipinler’e yapmayı planladığı T129 Atak ihracatları üzerinden T129 Atak Helikopterinin birim maliyetini hesaplamaya çalışacağız.

Pakistan İhracatı

Öncelikle ABD’nin motor engeli yüzünden bir türlü sonuca eremeyen Pakistan’a T129 Atak Helikopteri ihracatı ile başlayalım. Pakistan, 1,5 milyar dolar fiyat ile Türkiye’den 30 adet T129 Atak Helikopteri almayı planlıyor. Yani Pakistan’a yapılaması planlanan satışta her bir T129 Atak Helikopteri fiyatı 50 milyon dolara (50.000.000 dolar) tekabül etmektedir.

Ancak şöyle bir durum mevcut. Biz Pakistan’a elbette sadece helikopter satmadık. Bir helikopter paketi sattık. Bu paket mühimmat, eğitim, lojistik ve yedek parçalar gibi konuları da kapsamakta. Yani T129 Atak Helikopteri fiyatının 50 milyon doların çok daha altında olduğunu söyleyebiliriz. (Bkz; TÜRKİYE’NİN EN KRİTİK 25 SAVUNMA SANAYİ PROJESİ)

Filipinler İhracatı

t129 atak helikopteri filipinler

Filipinler’in almayı planladığı 6 adet T129 Atak için ne kadar ödeyeceği açıklanmamasına rağmen 258 milyon dolar bütçe ayırdıkları biliniyor. Bu bütçe artar mı, azalır mı bilmiyoruz. Ancak bu şartlar altında bir T129 Atak Helikopteri fiyatı 43 milyon dolar (43.000.000 dolar) oluyor.

Üretim sayısı daha az olduğu için birim maliyetinin artması gerekse de alımın tam olarak içeriğini bilemiyoruz. Eğer iptal olmazsa Pakistan’a satışını yapacağımız paket muhtemelen çok daha kapsamlıydı.

Sonuç

Sonuç olarak T129 Atak Helikopteri fiyatı, bir paket halinde satımı durumunda 40 milyon ile 50 milyon dolar arasında değişiyor. Kaba bir hesap yapacak olursak eğer ve lojistik, eğitim, altyapı payı, AR-GE payı, mühimmat vb. ekstraları çıkarırsak T129’un birim maliyeti 20-30 milyon dolar aralığına kadar inecektir.

Ancak elbette yedek parçasız veya mühimmatsız bir T129 Atak Helikopteri pek işe yaramayacaktır. Dolayısı ile T129’un 40-50 milyon dolar aralığında bir ihracat maliyetine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu rakamların Türkiye’deki kurumlara ne kadar olacağını ise bilemiyoruz.

Türkiye’de halihazırda eğitimli pilotların var olması; TUSAŞ’ın, TSK ve EGM’ye vereceği tekliflerin farklılığı ve mevcut bir altyapının varlığı nedeni ile maliyet biraz daha az olacaktır.

T129 Atak Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri

t 129 atak helikopteri fiyati

T129 Atak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyaçları doğrultusunda, TUSAŞ tarafından İtalyan ortaklığı ile geliştirilen yerli taarruz ve taktik keşif helikopteridir. Agusta Westland firmasına ait olan Agusta A129 Mangusta helikopteri üzerinden geliştirilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin isterlerine göre tasarımı değiştirilen ve yerli sensör, aviyonik ve mühimmatlar ile donatılan 5 ton sınıfı bir helikopterdir. (Bkz; IDEF 2021 İÇİN BÜYÜK İDDİA | BORA 2, GEZGİN, SİPER …)

Teknik Özellikler

 • 14.54 metre uzunluk
 • 3.49 metre genişlik
 • 3,95 metre yükseklik
 • 11.90 metre rotor çapı
 • 2 kişilik mürettebat
 • 5065 kg maksimum kalkış ağırlığı
 • 281 km/s hız
 • 537 km menzil
 • 3 saat havada kalış süresi
 • 15.000 ft. HIGE Tavanı
 • 13.850 ft. HOGE Tavanı

Roller

 • Taarruz Görevleri
 • Hassas Angajman
 • Derin Taarruz Görevleri
 • Silahlı Destek Görevleri
 • Konvoy Koruma Görevleri
 • Hava Savunma Sistemlerini Tahrip
 • Barışı Koruma Görevleri / Meskun Mahal Çatışmaları
 • Silahlı Keşif Görevleri
 • Silahlı Eskort Görevleri

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*