Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ)

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), ASELSAN’dan sonra Türkiye’nin en büyük savunma şirketidir. Savunma, havacılık ve uzay alanında hizmet veren şirket Türkiye’nin en büyük savunma projelerinde ve çeşitli modernizasyonlarda ana yüklenici konumunda.

TUSAŞ, insansız hava araçlarının, çeşitli sınıflarda uçakların, helikopterlerin ve uyduların tasarım ve üretimi ile ilgilenmektedir. Ayrıca birçok projede alt yüklenici olarak yer alan TUSAŞ, özellikle yabancı ve uluslararası havacılık projeleri için komponent üretim faaliyetleri yürütmektedir. Bu projeler arasında F-35, Airbus A-400M, Airbus Helicopters H135 ve Kore Genel Maksat helikopteri gibi birçok önemli proje bulunmaktadır.

Şirketin ana vizyonu bir dünya markası haline gelerek dünyanın sayılı havacılık ve uzay şirketlerinden bir olmaktır.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Tarihi

Ankara merkezli şirket Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 28 Haziran 1973 yılında kurulmuştur.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın muharip uçak ihtiyacı kapsamında F-16’ların tercih edilmesi ile birlikte 1984 yılında TAI kurulmuştur. TAi, 1993 yılında Fort Worth Bölümü (F-16 Fighting Falcon uçaklarını üreten bölüm) Lockhed Martin’e satılacak olan General Dynamics ile Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı’nın (TUSAŞ) ortak iştirakidir. 25 yıllığına kurulan şirketin hisseleri süreç tamalanmadan, 2005 yılında TUSAŞ tarafından satın alınmıştır. Bu alımdan sonra TAİ ve TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) adı altında birleşmiştir.

Yeni yapılandırma kapsamında TUSAŞ, Türkiye’nin havacılık ve uzay teknolojileri alanında teknoloji merkezi olmuştur. Ayrıca TUSAŞ, altı adet stratejik iş grubundan oluşmaktadır. Bunlar Milli Muharip Uçak (MMU) Grubu, Uzay Sistemleri Grubu, İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemleri Grubu, Helikopter Grubu, Uçak Grubu ve Yapısal Grubu’dur.

Şirketin başına 21 Ekim 2016 tarihinde Temel Kotil atanmıştır. Bu yazının yazıldığı tarih olan 5 Ağustos 2020 tarihi itibari ile TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil’dir.

TUSAŞ’ın Hisseleri

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) paydaşları THK, TSKGV ve SSB’dir. Şirket hisselerinin %54,49’u Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na (TSKGV), %45,45’i Savunma Sanayii Başkanlığı’na, %0,06’sı ise Türk Hava Kurumu’na (THK) aittir.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretilen veya üretim süreci devam eden bazı ürünler

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii
Milli Muharip Uçak (MMU)

İnsansız Hava Aracı Projeleri

Helikopter Projeleri

İnsanlı Uçak Projeleri

Uzay Projeleri

  • Türk mühendislerin özgün olarak geliştirdiği, yüksek çözünürlüğe sahip, Türkiye’nin ilk yer gözlüm uydusu olan GÖKTÜRK-2
  • Coğrafi kısıtlama olmaksızın sivil veya askeri istihbarat sağlayan Göktürk-1
  • TÜRKSAT 6A
  • Katma değeri yüksek, Small-GEO konseptinde haberleşme uyduları
  • Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi
  • Dönence Projesi kapsamında Moment Kontrol Jiroskobu ve Enerji Saklayabilen Değişken Hızlı Moment Kontrol Jiroskobu
YouTube | turkishaerospace | #TürkHavacılıkVeUzaySanayii #TUSAŞ

Şirketin ana vizyonu bir dünya markası haline gelerek dünyanın sayılı havacılık ve uzay şirketlerinden bir olmaktır.

TUSAŞ’ın ana misyonu, sektöründe özgün ürünleri ile ulusal güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Şirketin en büyük hedefi ise 2027 yılına kadar 10 milyar dolar ciroya ulaşmaktır. Bu kapsamda şirketin üç temel önceliği bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla;

  • İç ve dış paydaşlar için rekabetçi ürünler üretmek
  • Sürdürülebilir büyüme ve kazanç
  • Paydaşların memnuniyetini sürdürme

TUSAŞ’ın resmi internet sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*