Türksat 5B Uzay Yolculuğuna Hazırlanıyor

Yüksek verimli uydu sınıfında yer alan Türksat 5B haberleşme uydusu, 19 Aralık 2021 tarihinde, Space X firmasına ait Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılacak. Cape Canaveral Üssü’nden saat 06:58’de fırlatılması planlanan Türksat 5B, Airbus DS ana yükleniciliği ve birçok Türk firmasının alt yükleniciliği ile üretilmiştir.

turksat 5b haberlesme uydusu 1

Sabit Uydu Servisi (FSS) sınıfında bulunan uyduların aksine, 20 kata kadar daha yüksek bir kapasite verimliliğine sahip olan Türksat 5B, Yüksek Verimli Uydu (HTS) sınıfında bulunmaktadır ve fırlatma işlemi olumlu bir şekilde tamamlandığında Türksat’ın uydu filosunun en güçlüsü olacaktır. (Bkz; GÖKTÜRK-3 SENTETİK AÇIKLIKLI RADAR (SAR) UYDU SİSTEMİ)

Yerli Endüstri Katkı Programı

Uydu filosunu her geçen gün güncelleyen, geliştiren ve büyüten Türksat’ın, “Yerli Endüstri Katkı Programı” sayesinde, ASELSAN tarafından üretilen 2 adet haberleşme ekipmanı Türksat 5B’de kullanıldı. Bu sayede ticari bir haberleşme uydusunda ilk kez milli olarak tasarlanan yerli bir haberleşme ekipmanı uzaya gönderilecek. (Bkz; Gezgin Seyir Füzesi)

Türksat 5B haberleşme uydusu sayesinde Türkiye’nin Ka-Bant kapasitesinde 15 kattan fazla bir artış olacak. Hava yolları ve ticaret gemileri pazarına odaklanacak olan ticari haberleşme uydusu Türksat 5B, Basra Körfezinden Akdeniz’e, Kızıldeniz’den Güney Afrika’ya kadar çok geniş bir kapsama alanına sahip olacak.

Türksat 5B’nin Özellikleri

Türksat’ın mevcut Ka-Bant kapasitesini 15 kat artıracak olan ve çok geniş bir coğrafyayı kapsayarak sivil havacılık ve sivil denizcilik gibi birçok ticari sektöre hitap edecek olan ticari haberleşme uydusu Türksat 5B, 37 yıllık bir manevra ömrüne sahip olacak. (Bkz; Milli Muharip Uçak)

4,5 tonluk yüksek bir fırlatma ağırlığına sahip olan Türksat 5B, 15 kW güç kapasitesine sahip olması ile de dikkat çekiyor. Türksat’ın Kasım 2017’de, Airbus Defence and Space firması ile imzaladığı sözleşme sonrası üretimine başlanılan Türksat 5B uydusu, 42˚ Doğu yörüngesinde hizmet verecektir.

turksat 5b ozellikleri haberlesme uydusu uzaya firlatilacak

Erdoğan ve Elon Musk Görüşmesi

Türksat 5B haberleşme uydusunun uzaya fırlatılması için geri sayım sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türksat 5B uydusunu Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatacak olan Space X firmasının CEO’su Elon Musk, video konferans yöntemi ile bir toplantı gerçekleştirdi. (Bkz; Akbaba Füzesi)

Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen toplantı sonucunda, Türkiye ile işbirliğini merkala beklediğini belirten Space X CEO’su Elon Musk, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tekrar görüşmek istediğini belirtti. Erdoğan ise Elon Musk’a, Türksat 5B’nin NFT’sini hediye etti.

Önerilen İçerik:

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*