TUSAŞ Hürkuş’un ilk ihracatı Nijer’e

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ve üretilen yerli eğitim uçağı Hürkuş’un ilk ihracatı Nijer’e gerçekleştirildi. Sevindiren haberi ise Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaştı.

Silahlı kuvvetlerinin ve güvenlik güçlerinin envanterini Türk savunma ve havacılık firmalarının ürünleri ile donatan Nijer’in, Türkiye’den satın aldığı tek platform Hürkuş değil. Anka ile birlikte birçok coğrafyada kendini ispat eden ve çok başarılı operasyonlara imza atan Bayraktar TB2 S/İHA ile zırhlı araçlar da Nijer’e ihraç edilmiş durumda. (Bkz; Yerli AWACS için Fizibilete Çalışmaları Başladı)

Hürkuş ve Bayraktar TB2, Nijer Yolcusu

Daha önce CNN Türk canlı yayınına konuk olan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, bu yayın esnasında Hürkuş’un bir ülkeye ihracatının gerçekleştirildiğini belirtmiş ancak ihracatın gerçekleştirildiği ülkenin adını açıklamamıştı.

hurkus ihracati nijer tusas

Ayrıca Baykar firması tarafından geliştirilen ve üretilen Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracının da ihracatının gerçekleştirildiği bilinen 13 ülkeden birinin de Nijer olduğu açık kaynaklarda yer almıştı. (Bkz; Jandarma’ya 8’inci T129 Atak Faz 2 teslim edildi)


Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Nijer’in Türkiye’den satın aldığı Bayraktar TB2 S/İHA, zırhlı araçlar ve Hürkuş ile Nijer güvenlik güçlerinin kapasitesinin önemli ölçüde artacağını belirtti.

Bu sayede Nijer’e yapılmış olan Bayraktar TB2 ihracatı ilk kez resmi bir ağızdan onaylanmış ve Hürkuş’un ihraç edildiği ülkenin de Nijer olduğu ortaya çıkmış oldu. (Bkz; İngiltere’ye beklenen S/İHA teklifi yapıldı)

bayraktar tb2 ukarayna donanmasina teslim edildi turki insansiz hava araci baykar
Baykar Firması Tarafından Geliştirilen Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı

Nijer’e yapılan bu ihracatları ise muhtemelen yenileri izleyecek. Bayraktar TB2 ve Hürkuş için gerekli alt parçalara ve lojistik ekipmanlar ek olarak Türk savunma sanayii firmaları tarafından üretilen birçok mühimmatın ve faydalı yükün de Nijer’e ihraç edilmesi muhtemel.

Temel Eğitim Uçağı Hürkuş

26 Eylül 2013 tarihli Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısı sonucu Türk Hava Kuvvetleri’nin 15 adetlik eğitim uçağı ihtiyacının yerli imkanlar ile karşılanmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ ) ile görüşmeler başlamış ve aynı günün sonunda Hürkuş için sözleşme imzalanmıştır.

hurkus temel egitim ucagi tusas savunma sanayii
TUSAŞ Firmasının Geliştirdiği ve Ürettiği Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı Hürkuş

Bir adet turboprop motordan güç alan Hürkuş, temel eğitim ile savaş uçağı dönüşümünün arasında bulunan tüm kademelerde kullanılacak olan yeni nesil ve modern bir eğitim uçağıdır.

Önerilen içerikler:

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*