TUSAŞ’tan Kritik İhracatlar – Anka, Hürkuş, Hürjet

Ülkemizin en deneyimli savunma, havacılık ve uzay firmaları arasında yer alan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, 2021 yılında ihracatlara doymuyor. Tunus’a 3 adet Anka silahlı insansız hava aracının (S/İHA) satışını gerçekleştiren TUSAŞ; Nijer’e Hürkuş, Kazakistan’a ise Anka ihracatı gerçekleştirdi. TUSAŞ, Malezya’ya Hürjet ihracatına ise çok yakın.

Nijer’e Hürkuş İhracatı

hurkus temel egitim ucagi tusas savunma sanayii

Hürkuş ihracatı ilk olarak CNN Türk canlı yayınına katılın TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil tarafından açıklanmış ancak milli turboprop eğitim uçağımız Hürkuş’un hangi ülkeye ihraç edileceği açıklanmamıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş ve görüşme sonunda Hürkuş’un ihraç edildiği ilk ülkenin Nijer olduğu açıklanmıştı. (Bkz; TUSAŞ Hürkuş’un ilk ihracatı Nijer’e)

Terörle mücadele kapsamında silahlı kuvvetlerine önemli yatırımlar yapan Nijer’in Türkiye’den ihraç ettiği tek savunma sanayii ürünü Hürkuş’ta değil. Nijer aynı zamanda Bayraktar TB2 S/İHA’nın ihraç edildiği en az 13 ülkeden biri konumunda. Türkiye’den ayrıca zırhlı araçlarda satın alan Nijer, ordusunu Türk savunma sanayii ürünleri ile donatıyor.

Hürjet’in Malezya’da üretimi için Mutabakat Zaptı İmzalandı

hurjet temel egitim ve hafif taarruz ucagi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, dünyanın çeşitli noktalarında bulunan, 10’u aşan teknoloji ofislerine bir yenisini daha ekledi. Malezya’da, Selangor’da bulunan Cyberview Futurise yerleşkesinde yeni bir teknoloji ofisi açan TUSAŞ, Malezya ile savunma sanayii alanında ortak çalışmalarda bulunmayı hedefliyor.

Söz konusu ofiste çalışacak olan mühendisler insansız hava araçlarından helikopterlere, eğitim uçaklardan modernizasyonlara kadar birçok alanda ortak çalışmalar yürütecek. (Bkz; Deniz Kuvvetlerine ilk Aksungur Teslimatı Gerçekleştirildi.)

Yeni ofisin açılışına katılan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Hürjet‘in Malezya’da üretilmesini hedefleyen bir mutabakat zaptı da (uzlaşı belgesi) imzaladı. Bu sayede TUSAŞ, Malezya’ya Hürjet ihraç etmeye bir adım daha yaklaştı.

İki ülkenin savunma sanayii ve havacılık alanında uzun süredir devam eden, karşılıklı temasları mevcut. TUSAŞ geçtiğimiz yıl, Malezya’yı Milli Muharip Uçak (MMU) projesine davet etmiş ve Aksungur’un Malezya’ya ihracatı da gündeme gelmişti. İki ülke arasında gerçekleşen son gelişmenin ise savunma ve havacılık alanındaki işbirliğini daha da ilerletmesi bekleniyor.

Tunus’un Ardından Kazakistan’a da Anka İhracatı

Yerli Insansiz Hava Araci Yeni Nesil Anka

Covid-19 pandemisinden önce Tunus’a 6 adet Anka S/İHA satmayı planlayan ancak pandemi nedeni ile bu ihracatı gerçekleştiremeyen TUSAŞ, Tunus’a daha sonraki süreçte 3 adet Anka ve 3 adet yer kontrol istasyonu ihracatı gerçekleştirmişti, TUSAŞ, Anka’nın ikinci ihracatını ise Kazakistan’a gerçekleşti.

Haber Türk’ten Güntay Şimşek’in haberine göre Kazakistan, Türkiye’den 3 adet Anka S/İHA satın aldı. Haberde ekim ayında yapıldığı belirtilen anlaşmanın, Tunus ile yapılan ‘3 adetlik İHA ve 3 adetlik yer kontrol istasyonu’ anlaşmasına yakın olduğu da belirtildi.

Ayrıca TUSAŞ’ın Anka ihracatı konusunda birçok ülke ile görüşme halinde olduğu ve bu anlaşmalardan bazılarında sona yaklaşıldığı da bilinmekte. (Bkz; İngiltere’ye beklenen S/İHA teklifi yapıldı.)

Türkmenistan ve Azerbaycan’ın Bayraktar TB2 S/İHA’ları tedarik etmesinin ardından Kazakistan’ın da Anka S/İHA’ları tedarik etmesi, Türk ülkeleri arasındaki savunma ve havacılık işbirliğinin gelişmesi açısından da ayrı bir önem arz etmekte.

Serdar Demir

2019 yılında Türkiye’nin AR-GE şampiyonu olan ve en büyük savunma sanayii firmalarımız arasında yer alan TUSAŞ’ın yaptığı bu önemli ihracat başarılarındaki en kritik isimlerden birisi de TUSAŞ Kurumsal İletişim ve Pazarlama Başkanı Serdar Demir‘di.

14 Kasım 2021 tarihinde meydana gelen elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Serdar Demir, TUSAŞ’ta Kurumsal İletişim ve Pazarlama Başkanı olarak görev yapmaktaydı. Bugün haberlerinin yapıldığı bir çok savunma ve havacılık ihracatının isimsiz kahramanlarından olan Serdar Demir’i bir kez daha büyük bir saygı ve rahmetle anıyoruz.

Önerilen İçerik;

Seçim Anketi Sonuçları | 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketi

Why is the radiator water missing?

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*