TUSAŞ ve Baykar İHA’ları yangın görevinde

Türkiye’nin en önemli insansız hava aracı üreticileri olan Baykar Savunma ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) İHA Grubu’nun ürettiği yerli insansız hava araçları ormanları havadan gözetliyor.

Bayraktar TB2, Aksungur, Bayraktar Akıncı ve Anka

Orman Genel Müdürlüğü envanterinde bulunan 4 adet Bayraktar TB2 ve 1 adet Anka-Aksungur’a ek olarak Bayraktar Akıncı’nın prototiplerinden biri ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DzKK) envanterindeki Bayraktar TB2’lerden biri ormanlar için gözetleme hizmeti veriyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait 3 adet İHA’nın yangınla mücadeleye destek verdiği bilindiği için diğer iki insansız hava aracının TUSAŞ üretimi Anka olduğu tahmin ediliyor. (Bkz; Aksungur’dan yangınla mücadeleye 60 saatlik destek)

Toplamda 5 adet Bayraktar TB2, 1 adet Anka-Aksungur ve 1 adet Bayraktar Akıncı olmak üzere 7 adet yerli insansız hava aracı ormanlarımız için mücadele ediyor. Bu İHA’ların 5 tanesi (4 Bayraktar TB2 ve 1 Anka-Aksungur) Orman Genel Müdürlüğü’ne ait iken 1 İHA (Bayraktar TB2) DzKK’ye ait. Anka olduğunun tahmin ettiğimiz, TSK’ye bağlı 2 adet insansız hava aracı daha yangınla mücadeleye destek veriyor.

Yangınla Mücadeleye TSK Desteği

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar ile;

“400 Mehmetçik’in, 3 adet insansız hava aracının, 4 adet helikopterin, 2 adet çıkarma gemisinin ve 50’nin üzerinde itfaiye görevlisinin yangınla mücadeleye destek verdiğini ve talep doğrultusunda ek görevlere hazır olduğunu” bildirdi. (Bkz; Ukrayna donanmasına ilk Bayraktar TB2 teslim edildi)

Ayrıca Baykar Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar’da, resmi sosyal medya hesaplarından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na (DzKK) ait bir adet Bayraktar TB2’nin de yangınla mücadeleye destek verdiği bilgisini paylaştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait olan ve Anka olduğunu tahmin ettiğimiz 2 adet İHA daha yangınla mücadeleye destek veriyor.

Aksungur önce yangını önledi, sonra 3 vatandaşımızı kurtardı

Orman Genel Müdürlüğü envanterinde bulunan Anka-Aksungur, “Aksungur OGM’nin hizmetinde ormanlar için çalışıyor.” haberimizde de belirttiğimiz gibi 13 Temmuz tarihinde, Mersinde başlayan bir orman yangınını tespit etmiş ve tespit edilen orman yangını ekiplerce söndürülmüştü. Bu sayede büyük bir felaketin önüne geçilmişti.

Yine 1 Ağustos tarihinde ise yangının orasında kalmak üzere olan 3 kule çalışanı, Aksungur tarafından tespit edilmiş ve kule çalışanları yangın ortasında kalmaktan kurtulmuştur.

Bugün itibari ile OGM’deki 2 ayını dolduran Aksungur, bu kısa süre zarfında büyük bir yangın felaketini önleyerek ve 3 vatandaşımızın hayatını kurtararak önemli hizmetler vermiş oldu.

Orman yangınları ile mücadelede özellikle Canadair CL-215 uçaklarımızın bakımsız olmasının ve yangına müdahale edemiyor olmasının bizi ne kadar zor duruma soktuğunu göz önüne alırsak;

Yakın bir gelecekte elimizdeki yangın söndürme uçaklarının bakımının yapılması, başka bir devlet kurumuna devredilmesi veya devlet uçağı statüsüne sokulması gibi önlemlere ek olarak, OGM için ciddi bir İHA tedariğinin yapılması da çok kritik öneme sahip.

OGM’nin elinde bulunan bir adet Aksungur’un, 2 ayda yaptıklarını göz önüne alırsak daha fazla Aksungur ve Bayraktar TB2’nin yangınla mücadelede çok daha etkili olacağını söyleyebiliriz.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*