Uzay Oteli Fiyatı Açıklandı

Uzay Oteli fikri yıllardır varlığını sürdürürken birçok şirket de bu konuda çalışmalar yürütmekte. Bu çalışmalar arasından en dikkat çekenlerden birine ise Amerika Birleşik Devletleri merkezli Orbital Assembly Corporation (OAC) şirketi imza attı. The Gateway Vakfına bağlı olan şirket, uzay oteli projesi için çalışmalara başladı.

voyager istasyonu uzay oteli

Uzayın insanoğlu tarafından yapılmış ilk oteli konumunda olan Voyager İstasyonu, 440 kişi kapasiteli olacak. Çalışmalarına başlanan uzay otelinin inşa faaliyetlerinin 2025 yılında başlaması ve 2027 yılında tamamlanması planlanıyor. (Bkz; Grizu-263)

Uzay Oteli Fiyatı

Çalışmaları Orbital Assembly Corporation (OAC) firması tarafından yürütülen ve dünyanın alçak yörüngesinde konumlandırılacak olan uzay oteli Voyager’in 3 günlük konaklama ücretinin 5 milyon ABD doları olması planlanıyor. Ancak otelin haftalık, aylık, yıllık ve kalıcı konaklama seçenekleri de olacak.

uzay oteli projesi uzay oteli fiyati voyager istasyonu

Uzay otelinde, ortalama bir otelin konuklara sunabileceği birçok şeyi sunacak. Ayrıca otelde dünyadakilerin çoğuna rakip olabilecek bir restoran, spor salonu ve birçok ünlü ismin konser verebileceği bir konser alanı da olacak. Ayrıca istasyonda, düşük yer çekimi ile oynanabilecek oyunların oynanabilmesi için 7 metre yüksekliğe sahip bir aktivite alanı da bulunacak. Orbital Assembly Corporation firması Voyager İstasyonunu, müşterilerinin dinlenme, eğlenme, spor yapma vb. ihtiyaçlarının tamamına çözüm üretecek şekilde tasarlıyor.

Uzay otelinde konaklamak, ilk etapta sadece zengin kişiler için mümkün olsa da, Gateway Vakfı, herkesin uzay otelinde konaklayabileceği bir formül üzerinde de çalışıyor. (Bkz; Göktürk 3)

Uzay Oteli Voyager

24 modülden oluşan Voyager İstasyonu 24 adet modülden oluşacak ve dünya etrafındaki her bir dönüşünü 90 dakikada tamamlayacak. (Bkz; SpaceX, Herkese Hızlı İnternet Dağıtıyor! Starlink Projesi!)

Uzay Oteli Voyager, uzayda uzun süreli yerleşim için olmazsa olmaz bir konu olan yerçekimi için de özgün bir çözüm sunuyor. Dairesel olarak tasarlanan Voyager İstasyonu, dönme hızını bazen azaltıp bazen arttırarak yapay yerçekimi üretecek. Söz konusu yerçekimi, dünyadakinin 1/6’sı kadar olacak.

3 günlük konaklama ücretinin 5 milyon ABD doları olacak olan Voyager İstasyonunda, uzay turistlerinin uzayı seyredebilmesi için camlar da bulunacak. İstasyon, uzay turistlerinde konforlu ve lüks bir otel hissi uyandıracak şekilde inşa edilecek ve donatılacak.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*