YAŞ 2021 Toplantısı sona erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı sona erdi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na (KKK) Orgeneral Musa Avsever getirilirken, Hava Kuvvetleri Komutanı ve Deniz Kuvvetleri Komutanı değişmedi. (Bkz; Hava Kuvvetlerine 2 yeni Anka İHA teslim edildi)

YAŞ 2021 toplantısı sonucunda alınan kararlar;

  • Hava Kuvvetleri Komutanı görevindeki Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün görev süresi Yüksek Askeri Şura kararı ile bir yıl daha uzatıldı.
  • Deniz Kuvvetleri Komutanı görevindeki  Oramiral Adnan Özbal’ın görev süresi Yüksek Askeri Şura kararı ile bir yıl uzatıldı.
  • Kara Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapan Orgeneral Ümit Dündar, yaş haddi sebebi ile emekli edildi.
  • Kara Kuvvetleri Komutanı olarak Birinci Ordu Komutanlığı görevinde bulunan Orgeneral Musa Avsever atandı.
  • Bir üst rütbeye yükselen amiral ve general sayısı 17 oldu.
  • Amiralliğe veya generalliğe yükselen albay sayısı 56 oldu.
  • 44 amiral ve generalin görev süresi bir yıl uzatıldı.
  • 360 albayın görev süresi iki yıl uzatıldı.
  • General ve amirallerin sayısı 240’tan 266’ya yükseldi
  • Kadrosuzluk dolayısı ile 29 general ve amiral emekliye sevk edildi.
yuksek askeri sura yas 2021 cumhurbaskani recep tayyip erdogan milli savunma bakanligi

Devletin zirvesi Anıtkabir’de

Ankara’da, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, gerçekleşen Yüksek Askeri Şura (YAŞ) 2021 toplantısı öncesinde şura üyeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde Anıtkabir’i ziyaret etti. (Bkz; TUSAŞ ve Baykar İHA’ları yangın görevinde)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ay yıldızlı çelengi Atatürk’ün mozolesine bırakmasının ardından önce saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı’mız okundu.

Fotoğraf çekim işleminin ardından Misak-ı Milli kulesine çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir özel defterini imzaladı ve deftere şunları yazdı:

yas 2021 oncesinde devletin zirvesi anitkabirde

Aziz Atatürk, Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) Üyeleri olarak 2021 yılı toplantısı vesilesiyle bir kez daha huzurunuzdayız. Türkiye Cumhuriyeti’ni işaret ettiğiniz şekilde muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarmak için mücadelemizi sürdürüyoruz. Tüm dünyayı derinden sarsan koronavirüs salgınına rağmen Türkiye, ekonomiden savunmaya, üretimden sağlığa kadar pek çok alanda önemli başarılara imza atmaktadır. Bu süreçte Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yurt içinde ve yurt dışında icra ettiği başarılı operasyonlarıyla milletimize güven aşılamaktadır. Ruhun şâd olsun.

Sarıklı Amiral Emekli Edildi

Sarıklı ve takkedeki fotoğrafları ile gündeme gelen ve kamuoyunun tepkisini çeken, tuğamiral görevindeki MEHMET SARI’da emekliye ayrılan isimler arasında.

İhraç yerine emeklilik

Üzerinde üniforması ile ve makam aracı ile gittiği Kurtoğlu tarikatının evinde sarıkla ve cüppe ile namaz kıldığı fotoğrafları Veryansın TV tarafından yayımlanan ve görevden uzaklaştırılan Mehmet Sarı’nın Yüksek Disiplin Kurulu’ndaki işlemlerinin bitmeden emekliye ayrılması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da tasvip etmediğini açıkladığı sarıklı amiral olayının Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç ile sonuçlanması beklenirken tuğamiral emekli edildi.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*