Yunan Sahil Güvenliğinden Taciz Ateşi

Aydın’dan Muğla’nın Fethiye ilçesine seyir halinde olan Türk yatına, Yunan sahil güvenliği Bodrum ve Datça açıklarında iki kez taciz ateşi açtı. Yatın kaptanı Datça limanına giderek Türk sahil güvenliğine şikayette bulundu.

Yunan sahil güvenlik botunun önce havaya ateş ederek sonrasında telsiz anonsu ile İstanköy (Kos) adası limanına girmeye zorlandıklarını söyleyen ve yaşadıklarını anlatan Koray, şu şekilde konuştu: “Havaya taciz ateşi açıp bizi Yunan sularına girmeye ve durmaya zorladılar, oysaki Türk karasularında seyrediyorduk. Ardından plastik mermi kullandıklarını anladık, olayı cep telefonu ile videoya çektik.

Bodrum’a doğru sonrada Datça’ya yolumuza devam ettik. Datça’yı geçince bu kez sabaha 06:00 sıralarında Sömbeki (Simi) adasından gelen Yunan sahil güvenlik botu tarafından havaya ateş edilerek ikinci kez tacize uğradık. Oysaki hep kendi sularımızda ve kıyılarımıza yakın seyrediyorduk. Yunan sahil güvenliğine ait hücum bot teknemizin etrafında sürekli dönerek beni Yunan sularına çekmeye çalıştı. Fakat ben bunu reddedince bana taciz ateşi açıldı. Tekneye iki defa plastik mermi isabet etti.

Hulusi Akar: Bunlar çok ciddi tahriktir, provokasyondur.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komutanlar, İskenderun’da Deniz Üs Komutanlığı ve Akdeniz Kalkanı Harekatı’nda görevli Barbaros Fırkateyni’ni ziyaret etti. Bakan Hulusi Akar, “İyi komşuluk ilişkileri konusunda tüm girişimlerimize, sabrımıza rağmen son günlerde Ege’de yapılan tacizlerin izahı mümkün değildir. Bunlar çok ciddi tahriktir, provokasyondur. Bunun kendilerine hiçbir yararı yoktur” dedi.

Yunan

Küresel Savaşçı

Sanal Savunma

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*