Yunanistan’ın LS-134 botu Türk karasularını ihlal etti

Yunanistan’a ait bir adet LS-134 botu Türk karasularını ihlal ederek, Kaş’ın güneyindeki Başak Adası’na yaklaşırken insansız hava araçları tarafından tespit edildi. Yangınların erken tespitini sağlayarak yangınla mücadeleye destek veren, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na (DzKK) ait insansız hava aracı Yunan LS-134 botunu takibe aldı.

Yunan LS-134 Botu ile Başak Adası’na Bıraktığı Göçmenleri Ölüme Terk Etti

Yapılan takipte LS-134 botunun bir grup göçmeni Başak Adası’na bıraktığı ve bölgeden uzaklaştığı tespit edildi. (Bkz; TCG Trakya için çalışmalar devam ediyor)

Başak Adası’nda ölüme terk edilen düzensiz göçmenler Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı.

turk karasularini ihlal eden yunan ls-134 botunu izleyen insansiz hava araci siha

Türk Karasularını İhlal Ettiler

Son dönemlerde Doğu Akdeniz başta olmak üzere birçok konuda zıt düştüğümüz ve hem askeri hem de diplomatik olarak karşı karşıya geldiğimiz Yunanistan, krizi derinleştirmeye devam ediyor.

LS-134 botu ile karasularımızı ihlal eden ve göçmenleri gizlice Türk adasına bırakan Yunanistan’ın göçmenleri ölüme terk ederek insanlık dışı eylemlerini sürdürmeyi tercih ediyor.

Yunanistan’ın Silahlanma Çabaları

Avrupa Birliği’nin şımarık çocuğu Yunanistan, gayrisafi yurt içi hasılasının önemli bir kısmını silahlanmaya ayırmakla kalmayıp dışarıdan borç alarak da Türkiye’ye karşı silahlanıyor. (Bkz; TÜRKİYE’NİN EN KRİTİK 25 SAVUNMA SANAYİ PROJELERİ)

Türkiye’nin aksine, Türkiye dışında bölgesel bir rakibi olmayan Yunanistan, özellikle F-35 krizinin ardından Türkiye’nin yeni uçak almayı planlamamasını avantaja çevirerek hava kuvvetlerini güçlendirmeye çalışıyor.

Bu kapsamda Fransa’dan Rafale ve ABD’den F-35 alacak olan Yunanistan, elindeki F-16’ları da modernize ediyor.

Pilotaj eğitimine de önem veren Yunanistan; Meteor füzeleri, Rafale savaş uçakları ve F-35’leri ile Türkiye’ye karşı teknolojik üstünlük kurmayı hedefliyor.

Hava Kuvvetlerinin yanında Deniz Kuvvetlerine de büyük önem veren Yunanistan, özellikle Almanya’dan aldığı borçlarla bu alanda da ordusunu güçlendirmeyi amaçlıyor. Hydra Sınıfı Fırkateynlerini modernize edecek olan Yunanistan 4 adet yeni fırkateyn, modern ağır torpido, deniz karakol helikopteri ve güdümlü füzeler satın alacak.

turk karasularini ihlal eden yunan ls 134 botunu izleyen insansiz hava araci

Ayrıca Yunanistan 5 yıl içerisinde 15 bin yeni personel almayı hedefliyor.

Tüm bu adımları sayesinde Yunanistan, modern torpidosu olmayışı gibi birçok teknolojik eksiğini kapatacak ve belli alanlarda Türkiye’ye karşı teknolojik olarak üstünlük sağlayacak. Personel kalitesini de geliştiren Yunanistan’ın en büyük avantajı tek bölgesel rakibinin Türkiye olmasıdır.

Ancak Türkiye ile nihai olarak silahlanma yarışına girmesi mümkün olmamakla birlikte özellikle 2030’lu yıllardan sonra zaten açık olan fark geri dönülemez bir biçimde genişlemiş olacak.

5. nesil savaş uçağından 800 km menzile sahip seyir füzesine, hava savunma destroyerinden torpidolara, helikopterlerden elektronik harp sistemlerine, hava savunma sistemlerinden insansız hava araçlarına kadar sayısız alanda Türkiye, ürettiği milli ve modern sistemler ile Yunanistan’dan üstün durumdadır.

milli savunma bakanligi twitter paylasimi turk karasularinin ihlal eden yunan botu
Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) Türk karasularının ihlal eden Yunan LS-134 Botu ile ilgili Twitter paylaşımı.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*